Edukacja
Żłobek i klubik dziecięcy – czy to aby to samo?

Żłobek i klubik dziecięcy – czy to aby to samo?

Mamy, które po skończeniu urlopu macierzyńskiego idą do pracy na pełen etat muszą wybrać dla maluszka właściwą placówkę. Jest to duże przeżycie zarówno dla maluszka, jak i dla opiekunów. Z tego powodu warto poszukać naprawdę dobrej i sprawdzonej placówki, do której nasza pociecha będzie chodzić z uśmiechem na ustach. Jeżeli nie ma pomocy ze strony rodziny czy opiekunki, rodzice mogą wybierać pomiędzy państwowymi i prywatnymi miejscami opieki dla dzieci. Dla mniejszych dzieci do wyboru są żłobki albo klubiki dziecięce. Jakie są różnice pomiędzy tymi dwiema placówkami? Czym różni się żłobek od klubiku dziecięcego? Kto powinien wybrać żłobek, a kto klub dziecięcy?

Czym jest żłobek?

Żłobki są placówkami, których najistotniejszym zadaniem jest zapewnienie opieki najmłodszym dzieciom. Do żłobka mogą uczęszczać dzieci już od skończenia 20 tygodni, aż do 3 roku życia. Czasami, w wyjątkowych sytuacjach chodzą tam również czterolatki, kiedy nie ma miejsca w przedszkolach. Jak długo może zostać dziecko w żłobku? Zazwyczaj jest to do 10 godzin dziennie, ale w uzasadnionych przypadkach po napisaniu wniosku i opłaceniu nagdodzin, czas ten może zostać przedłużony. Kto może zostać właścicielem żłobka? Poza jednostkami samorządowymi, właścicielem żłobka mogą być osoby fizyczne, instytucje publiczne, a także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. 

Co to jest klubik dziecięcy? 

Zarówno jeśli chodzi o żłobek, jak i o klubik dziecięcy może je założyć osoba fizyczna, jednostki samorządowe, a także instytucje publiczne. Mimo wszystko warunki są trochę inne jeśli chodzi o żłobek i inne jeśli chodzi o klub dziecięcy. Zarówno żłobkiem, jak i klubikiem zarządza dyrektor. Obejmując to stanowisko trzeba posiadać studia wyższe i 3 – letnie doświadczenie w opiece nad dziećmi. Niewątpliwie, zakładając obydwie te placówki, zakładana jest działalność gospodarcza, którą obowiązują odpowiednie przepisy. Niezwykle ważnym aspektem jest posiadanie właściwego lokalu, który spełnia wymogi sanitarno – lokalowe, a także przeciwpożarowe. Oczywiście w takich placówkach nie może zabraknąć kadry, która spełnia odpowiednie wymogi. W przypadku żłobka zatrudniona musi być także pielęgniarka. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać jest wyżywienie dla dzieci. Można to rozwiązać na dwa sposoby: posiłki przywozi firma cateringowa z zewnątrz lub są one przygotowywane na miejscu w placówce, jeżeli . Z tego względu, że małe dzieci wymagają szczególnego traktowania, wymagania dla danego obiektu fomułuje inspektor sanitarny. Otworzenie żłobka lub klubu dziecięcego wymaga wpisu do właściwego rejestru. 

Co lepiej wybrać żłobek czy klub dziecięcy? 

Rodzice poszukujący odpowiedniej placówki dla swojego dziecka, zadają sobie pytanie co będzie lepsze – żłobek w Gorzowie Wielkopolskim czy klub dziecięcy? Odpowiedź odpowiedź zależna jest od wielu uwarunkowań, które trzeba wziąć pod uwagę. Należy rozważyć, czego oczekują rodzice i jak długo dziecko będzie w placówce. Jeżeli potrzebna jest opieka przez cały dzień, bo rodzic pracuje na cały etat, a do tego musi jeszcze dojeżdżać, wybór jest prosty – żłobek. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy wymagana jest opieka tylko na kilka godzin dziennie, wówczas warto przyjrzeć się bliżej klubom dziecięcym. Zdarza się, że jednak nie ma wyjścia, bo np. dziecko nie dostało miejsca w wybranym żłobku. W takiej sytuacji oczekując na liście rezerwowej może uczęszczać do klubu malucha i powoli .

Dużo klubów dziecięcych w Gorzowie Wielkopolskim posiada w swojej ofercie tzw. karnety. Wówczas dziecko może przebywać w placówce kilka godzin, a rodzic nie płaci za pełno godzinną opiekę. To, którą placówkę rodzice wybiorą, jest indywidualną sprawą. Natomiast trzeba pamiętać, że obydwie placówki zostały stworzone specjalnie dla dzieci, żeby zapewnić jak najlepszą opiekę. I tu i tu dziecko na pewno będzie bezpieczne, a jego rozwój odpowiednio stymulowany. Surowe wymagania sprawiają, że są tam zatrudniane osoby, które posiadają wiedzę o tym jak zajmować się małymi dziećmi. Dziecko, które chodzi na zajęcia z innymi dziećmi lepiej się rozwija i potrafi dać sobie radę w różnych sytuacjach.