Dziecko
W jakim pomieszczeniu (i w czym) może spać noworodek i niemowlak?

W jakim pomieszczeniu (i w czym) może spać noworodek i niemowlak?

Przyjście na świat dziecka wprowadza bardzo duże zmiany w życiu jego opiekunów. Na długo przed pojawieniem się w naszym życiu dziecka, jest dużo rzeczy koniecznych do wykonania, jakich musimy dopilnować żeby po urodzeniu i wyjściu ze kliniki, zarówno mama również maluch posiadali dobre warunki. Jak o to zadbać?

Czego unikać?

Przede wszystkim według statystyk lekarzy, należy zadbać o fakt, żeby niemowlę podczas pierwszego roku życia spało w pokoju rodziców. Jest to element, o jakim dużo młodych rodziców nie pamięta. Największym niebezpieczeństwem w przypadku dzieci jest przypadłość które nosi nazwę SIDS – nagła śmierć łóżeczkowa. Naukowcy uważają, że jest możliwość jej bez trudu uniknąć właśnie przez wstawienie dziecięcego łóżka do pokoju rodziców. W pierwszej kolejności dlatego, że do takiego rodzaju zgonów w grupie niemowląt dochodzi szczególnie poprzez zadławienie. Najlepszym rozwiązaniem jest to , aby łóżko noworodka stało jak najbliżej łóżka opiekunów. Pamiętajmy również o tym, że w owych sytuacjach niebezpieczeństwem jest również to, gdy noworodek śpi z opiekunami, przez to, że jest prawdopodobieństwo, że będzie zgniecione przez rodziców w trakcie snu więc w wypadku tego rozwiązania musimy być niezwykle uważnym.

W czym ma spać noworodek?

Jeśli teraz zdajemy sobie sprawę, że najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla naszego malucha jest spanie w jednym pomieszczeniu z opiekunami przypatrzmy się drugiej, równie ważnej, kwestii – w czym ma spać noworodek. Świeżo upieczeni opiekunowie bardzo często wybierają trzy rozwiązania:

  • Łóżeczko – jest to mebel zarówno odpowiedni w pierwszych okresach życia dziecka jak i w dalszym okresie, więc jest jednocześnie użytkowy i oszczędny
  • Kołysanka lub kosz – zwłaszcza przez to, że świetnie usypia maluszka a także pomaga rodzicom w prostszy sposób kołysać
  • Dostawka do łóżka rodziców – zarówno tak, jak wyżej przedstawione sposoby stanowi dużą wygodą szczególnie dla matki, która posiada większą możliwość kontroli malucha

Warto brać pod uwagę, że rodzice muszą szczegółowo dobrać takiego typu rozwiązanie, zwłaszcza mając na uwadze dostępny w swojej sypialni wolny metraż. Zwróćmy uwagę także, aby dziecko spało bez zabawek.

Które materiały są najbardziej odpowiednie dla noworodka?

Przy wyborze akcesorium dla naszego dziecka, zwróćmy uwagę na to z jakiego surowca jest ono wyprodukowane. Dla nowych członków rodziny najlepiej sprawdzi się drewno, szczególnie fachowo przygotowane. Drewniane kołyski dla dzieci lub łóżeczka są zarówno dobrze wykonane jak i niegroźne dla dzieci. Co tym bardziej dla młodych rodziców jest istotną wartością, gdyż dobrze złożone łóżeczko albo kołyska drewniana będą służyć nam jeszcze przez wiele lat, np. w przypadku drugiego dziecka.