Zdrowie
W jaki sposób produkowane są opakowania

W jaki sposób produkowane są opakowania

Każdy bez wyjątku rutynowo używa opakowań. Obecne są praktycznie wszędzie, większość produktów spożywczych jest w nie zapakowana, kurier przywozi nam nasze zamówienie zapakowane w karton. Praktycznie każda rzecz, ma swoje opakowanie. Tektura, to najgrubszy papierniczy materiał, żeby powstała – co najmniej dwie warstwy masy papierniczej, muszą zostać sklejone. Używana jest do produkcji różnorodnych opakowań, które używane są między innymi w przemyśle spożywczym. Jak właściwie powstają opakowania?

Jak wygląda produkcja opakowań – krok po kroku

Aby powstało opakowanie na samym początku musi zostać stworzony projekt. Gdy wyspecjalizowani pracownicy, dostaną już gotowy projekt lub zlecenie na wykonaniekonkretnego opakowania, rozpoczyna się etap projektowania. Następnie, wybierana jest tektura, zgodnie z wyobrażeniami oraz oczekiwaniami klienta.

Bardzo istotna jest jakość tektury – to od niej zależy wytrzymałość kartonu.Do produkcji tektury, używana jest makulatura i ścier drzewny, są one poddawane odpowiedniej obróbce chemicznej oraz termicznej. Na samym początku, otrzymujemy cienkie arkusze, które klejone są warstwowo w taki sposób, aby utworzyły tekturę. Im więcej będzie warstw tektury, tym opakowanie będzie bardziej trwalsze. Kartony, używane przez firmy zajmujące się przeprowadzkami, niekiedy posiadają aż siedem warstw. Gotowa tektura, poddawana jest wykrajaniu na określony wymiar. Gotowe już kartony, można na życzenie klienta personalizować. Na kartonach: można naklejać naklejki, wykonać nadruki czy też wykończyć je folią bądź ozdobnym papierem.

Gdy wszystkie opakowania, zostały wykrojone i oderwane od wszystkich pozostałych opakowań, można wykonać na nich nadruk lub poddać kaszerowaniu – czyli oklejanie, bardzo cienką warstwą papieru. Efekt końcowy daje nam miłe w dotyku opakowanie, poza tym, tak wykończone opakowania wyglądają bardzo estetycznie. Na opakowaniach można umieścić nadruk na życzenie klienta, może to wywołać większe zainteresowanie klientów danym produktem. Ostatni etap to złożenie lub klejenie opakowań, które może odbyć się mechanicznie lub ręcznie. Po złożeniu,opakowania są już całkowicie gotowe by dotrzeć do docelowego klienta. Jeśli zamówienie jest duże, złożenie kartonów należy do klienta. Złożone na płasko kartony, o wiele łatwiej się transportuje oraz magazynuje – zajmują dużo mniej miejsca. Czasami klienci, chcą otrzymać już złożone opakowania. Poznaj pełną ofertę na folmaxdruk.pl

Gotowy produkt na życzenie

Pomimo, że proces produkcji kartonów w każdym przypadku wygląda bardzo podobnie, klienci mają możliwość dopasowania ich według swoich własnych potrzeb oraz oczekiwań. Sam proces, mimo że może wydawać się trudny, wcale taki nie jest. Produkt końcowy, który powstaje w tym procesie, nie tylko skutecznie chroni produkt ale i reklamuje jego zawartość, której najczęściej nie widać.