Prawo
Sprawa karna i cywilna – jaka to różnica?

Sprawa karna i cywilna – jaka to różnica?

Podstawową różnicą między sprawami karnymi i cywilnymi jest sposób ich rozstrzygania. W sprawach karnych sędzia ma za zadanie poznać prawdę, nawet jeśli obrońca i prokurator nie są zaangażowani w postępowanie. W postępowaniach cywilnych natomiast sędzia nie musi samodzielnie zdobywać informacji. Czym jeszcze różnią się te sprawy? Kiedy potrzebujesz dobrego adwokata? Czy zatrudnisz takiego w Gdańsku?

Kiedy mówimy o sprawie karnej

Sprawy karne dotyczą sytuacji, które uważa się za szkodliwe dla całego społeczeństwa.

Podczas sprawy karnej to sąd musi ustalić wynik sprawy. Zatem to sąd musi odkryć prawdę, nawet jeśli osoba oskarżona, jej prawnik i prokurator nie wykazują żadnej inicjatywy w procesie sądowym. W innym przypadku sąd musi sam przeprowadzać dowody i wyciągać z nich właściwe wnioski.

Czym wyróżnia się sprawa cywilna

Sprawy cywilne zazwyczaj dotyczą prywatnych sporów między osobami lub instytucjami.

W sprawach cywilnych rozwiązanie procesu jest zależne od tego, jak strona będzie do niego przygotowana i jak sprawę pociągnie. Oprócz tego, że musi samodzielnie pokazać sądowi dowody na poparcie swoich postulatów, to również należy wykonać to w odpowiednim terminie i charakterze – inaczej sąd może nie przyjąć tych dowodów i oświadczeń.

Warto pamiętać, że to w trakcie postępowań cywilnych przeważająca część ludzi próbuje rozwiązać swoje problemy w sądzie. Są to w dużej mierze sprawy spadkowe, odszkodowawcze, albo procesy rodzinne takie jak alimenty, adopcje i rozwody.

Co kiedy zostałeś pozwany, albo kiedy chcesz kogoś pozwać?

Warto wiedzieć, że procesy cywilne rozstrzygają jakieś nieporozumienia i niesamowicie ważne jest posiadanie profesjonalnego adwokata. Jego obowiązkiem jest znalezienie dużej ilości dowodów, które będą przemawiały na Twoją korzyść. Pamiętaj, że w prawie cywilnym, w odróżnieniu do karnego, to zaangażowanie wynajętego przez Ciebie adwokata decyduje o wygraniu sprawy. W Gdańsku z pewnością znajdziesz odpowiedniego adwokata, który pomoże Ci wygrać sprawę. 

W sprawie karnej natomiast dobry adwokat pomoże Ci szybko i bezproblemowo przejść przez postępowanie i udowodnić, że jesteś niewinny. Nawet jeśli masz pewność, że sprawa powinna skończyć się Twoją wygraną, to profesjonalny prawnik sprawi, że nie będziesz się aż tak bardzo stresował.

Nie jest ważne więc, czy masz potrzebę zatrudnić obrońcę w sprawie karnej, czy mecenasa w postępowaniu cywilnym – bez wątpienia powinieneś postawić na profesjonalnego i wykwalifikowanego prawnika, którego bez problemu znajdziesz w Gdańsku.

Źródło: jolantawawrzyniak.pl – adwokat z Gdańska