Zdrowie
Sauna – jakie posiada wady i plusy w czasie pandemii covid?

Sauna – jakie posiada wady i plusy w czasie pandemii covid?

Sauny znane są ludziom już od zamierzchłych czasów. Teraz z sauny może skorzystać prawie każdy kto nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. Najczęściej są one zlokalizowane przy basenach publicznych, ale również można spotkać je w centrach spa, hotelach i gabinetach masażu. Saunowanie posiada wiele korzyści zdrowotnych, można powiedzieć, że jest to zabieg ciepłoleczniczy. Jest kilka rodzajów saun – każda nieco różni się parametrami takimi jak wilgotność i temperatura. Zrobione są one z innych surowców i trochę inaczej wpływają na nasze ciało. Można wyróżnić sauny suche, parowe a także na poczerwień. Specjaliści twierdzą, że warto korzystać z sauny ze względów zdrowotnych, a najlepiej robić to regularnie 1- 2 razy w tygodniu. Jakie właściwie korzyści może nam przynieść zabieg w saunie? Czy korzystanie z sauny w czasie pandemii covid jest bezpieczne?

Osoby, które mają taką możliwość, i lubią korzystać z sauny powinny rozważyć wybudowanie małej sauny na swojej posesji. Na pewno jest to bezpieczne miejsce, a nie ma potrzeby rezygnowania z tak korzystnych sesji w saunie. Są przedsiębiorstwa, które trudnią się budową sauny, warto wybrać odpowiednią i skorzystać z oferty – np. ten producent saun fińskich z Warszawy

Sauny – do której najlepiej się udać?

Jak już wspomniano wyżej, każdy typ sauny posiada trochę inne parametry. W saunach stosowana jest wysoka temperatura, która działa korzystnie na ludzki organizm. Jakie są rodzaje saun? Teraz powstało dużo różnych opcji jak np. sauna z aromaterapią, ale nadal najpowszechniejsze są m. in.:

Sauna fińska

Sauna sucha, czyli inaczej mówiąc fińska – jest to miejsce od środka wyłożone drewnem, które doskonale izoluje i przeciwdziała uciekaniu ciepła. Najczęściej podłużne siedziska wewnątrz mocuje się kaskadowo, tak aby można było zdecydować jak wysoko przebywać. Źródłem wysokiej temperatury  w tej saunie jest najczęściej elektryczny piecyk, na którym umieszczone są odpowiednie skały przepuszczające ciepło na zewnątrz. Można je raz na jakiś czas polać wodą tak, aby na chwilę zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu. Ławy zamocowane na różnych wysokościach umożliwiają wybór optymalnej temperatury – warto pamiętać, że ciepło unosi się zawsze do góry, tak więc najcieplej jest pod sufitem.

Sauna parowa

Sauna parowa (łaźnia parowa) – uważa się, że jest to sauna wywodząca się z dawnych tradycji słowiańskich. W przeciwieństwie do sauny suchej nie jest ona wykończona drewnem, a ozdobną ceramiką. Dotyczy to również ław. Ciepła para jest dostarczana do środka za pomocą odpowiednich kanałów. Najczęściej wilgotność wewnątrz sięga nawet 100 %, temperatura z kolei waha się między 40 – 60 stopni. Istotą tej sauny, tak jak w suchej jest przegrzewanie organizmu, ale w mniejszej temperaturze. Mokre powietrze sprawia, że organizm się nie poci, a co za tym idzie nie może się chłodzić.

Sauna na podczerwień

Sauna na podczerwień – jest to rodzaj sauny, który staje się coraz bardziej popularny szczególnie w ostatnich czasach. Jest ona trochę podobna do sauny suchej przez to, że obita jest drewnem. Źródłem ciepła są promienniki na podczerwień, a nie jak w przypadku sauny suchej elektryczny piecyk. Ten typ sauny służy do oświetlania całego ciała.

Gdzie warto skorzystać z sauny?

Sauny można znaleźć w dużych miastach zarówno na basenach miejskich, jak i w centrach spa, siłowniach, centrach sportowych, a także uzdrowiskach miejskich. W Warszawie jest naprawdę duży wybór takich miejsc. Ponadto posiadaja one odmienną ofertę. Część oferuje takie urozmaicenia jak sesje saunowe przy muzyce z użyciem naturalnych olejków. Niektóre takie miejsca posiadają także biosaunę oraz groty solne. Są to miejsca stworzone po to, aby zatroszczyć się o swój organizm i móc wypocząć po ciężkim tygodniu. Największym zainteresowaniem cieszą się sauny w centrach sportowych, czy basenach, gdzie po dużym treningu można zrelaksować ciało i zmęczone mięśnie. Specjaliści są zgodni, że regularne sesje w saunie przynoszą duże plusy dla naszego organizmu. Korzystanie z saun jest generalnie polecane zwłaszcza, że koszt nie jest wygórowany.

Sauna – czy na pewno jest bezpieczna w czasie pandemii?

Od pewnego czasu cała ludzkość mierzy się z pandemią koronawirusa. Dużo osób usuwa się z życia towarzyskiego z lęku przed infekcją. Ale czy ma to sens? Naukowcy od wielu miesięcy próbują się dowiedzieć, gdzie zazwyczaj dochodzi transmisji wirusa. Z pewnością wirus najłatwiej przenosi się z człowieka na człowieka. Dlatego zaleca się częste mycie rąk, dezynfekcję i zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. A sauna na pewno do takich miejsc się zalicza. Jakiś czas temu odkryto, że wirus ginie w wysokiej temperaturze – ok. 60 stopni Celsjusza, aczkolwiek wysoka wilgotność ułatwia jego rozmnażanie. Na pewno jest jakieś zagrożenie zarażenia się w saunie, jako, że bywa tam wiele osób i nie zawsze można uniknąć zarażenia pomimo zachowywania różnych środków ostrożności. Pobyt w saunie bez wątpienia zwiększa odporność organizmu, dlatego nie należy całkowicie z niego rezygnować.