Zdrowie
Rezonans magnetyczny – fakty i mity

Rezonans magnetyczny – fakty i mity

Rezonans magnetyczny (np w Gdańsku) to niezwykle popularna i powszechna forma badania, której poddaje się każdego dnia dziesiątki tysięcy Polaków. Mimo tego, że wszelkie gabinety radiologiczne mogą pochwalić się ogromnym obłożeniem, to wydaje się, że mało osób zdaje sobie sprawę tak naprawdę ze specyfiki tego badania. Ponadto jest mnóstwo mitów dotyczących rezonansu magnetycznego, które warto obalić albo potwierdzić. Zachęcamy w związku z tym, aby zapoznać się z paroma faktami na temat rezonansu magnetycznego oraz badania tym urządzeniem.

Rezonans magnetyczny – takie są fakty

Przede wszystkim warto wyjaśnić, jak samo badanie przebiega. Pacjent, który musi stawić się na takim badaniu, kładzie się i zostaje wsunięty do swoistego rodzaju tuby, w której odbywa się rezonans. W trakcie badania zabronione jest wykonywanie jakichkolwiek ruchów, gdyż może to przeszkodzić w uzyskaniu prawidłowych wyników. Ze względu na to, że w środku jest stosunkowo ciasno, to pacjenci, którzy cierpią na klaustrofobię, mogą nie być przesadnie zadowoleni z przebywania wewnątrz – to jest mit, który oficjalnie potwierdzamy. Na dyskomfort mogą wpływać także donośne, niepokojące dźwięki wydawane przez tubę. Dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie ze wsparcia specjalnych zatyczek do uszu.

Jeśli szukasz firmy, gdzie wykonasz rezonans kolana w w okolicy Trójmiasta, sprawdź cennik tej kliniki ->link.

Rezonans magnetyczny – mity

Jednym z najbardziej powszechnych mitów jeśli chodzi o rezonans magnetyczny jest ten, wedle którego rezonans magnetyczny umożliwia uzyskanie stuprocentowo dokładnych wyników oraz natychmiastowe zdiagnozowanie choroby lub przypadłości. Owszem, badanie rezonansem może przynieść wymierne korzyści w trakcie leczenia, ale raczej jako uzupełnienie poprzednich badań. Dlatego lekarze zalecają, żeby rezonans magnetyczny nie był jedyną formą diagnozy danego schorzenia lub przypadłości.

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego

Zanim przystąpi się do badania wskazane jest zrobić wyniki poziomu kreatyniny. Polecane bywa to nie tylko, kiedy planowane jest rezonans z kontrastem, w trakcie badania może okazać się, iż jednak badanie z kontrastem jest niezbędne. To samo dotyczy pojawienia się na badaniu na czczo. Pacjent powinien powstrzymać się od przyjmowania posiłków między 6-8 godzin przed diagnostyką. Lekarze polecają, żeby pohamować się od przyjmowania płynów przed badaniem rezonansem magnetycznym, ale są też opinie, które mówią o wypiciu dużej ilości wody. W owej kwestii najlepiej zdać się na lekarza. Warto zapytać go o to, w jaki sposób najlepiej przygotować się do rezonansu.

Gdy przygotowujesz się na rezonans, unikaj stosowania w tym dniu makijażu lub lakieru do włosów. W składzie wielu kosmetyków można znaleźć drobiny metali, mogą one zniekształcić obraz otrzymany podczas badania. Przedmioty, które mają fragmenty metalu na przykład spinki do włosów, okulary lub zegarki trzeba zostawić przed wejściem. To samo dotyczy ubrań, przed badaniem nie trzeba ściągać ubrań, jeśli jednak wbudowane są w nich kawałki metalu takie jak zamki lub guziki, będziesz poproszony o ich zdjęcie. Ubiór powinien być też komfortowy, by pozostając w bezruchu, nic nie uwierało Cię podczas badania.

Kto powinien poddać się badaniu rezonansem?

Kolano

Rezonans magnetyczny jest bardzo pomocny gdy podejrzewane jest uszkodzenie więzadeł, kaletek maziowych i łąkotek. Takie badanie wykonuje się także, żeby ujawnić zwapnienia, torbiele lub zmiany przeciążeniowe w obrębie kolana. Skierowanie na rezonans magnetyczny z kontrastem można otrzymać gdy jest podejrzenie takich chorób jak zapalenie błony maziowej, pęknięcia łąkotki, martwicy kostno – chrzęstnej i zmianach chrząstki stawowej. Pierwsze objawy, jakie mogą Cię zaalarmować to ból, obrzęk i ograniczona ruchomość kolana. Te symptomy mogą świadczyć o postępującym procesie chorobowym w kolanie, w takiej sytuacji dużą pomocą podczas diagnozy może okazać się rezonans magnetyczny.

Kręgosłup

Bazowym wskazaniem do tego, aby wykonać rezonans magnetyczny kręgosłupa, bywa jego ból. Objawy bólowe uniemożliwiające poruszanie się, a także drętwienie kończyn to najczęstsze powody, dlaczego pacjenci decydują się na badanie rezonansem. Jest to jedna z metod diagnostyki kręgosłupa. Podczas opisanego badania można wykryć jamistość rdzenia, wodordzenie czy też rozszczepienie rdzenia. Innymi wskazaniami do zrobienia rezonansu magnetycznego kręgosłupa jest podejrzenie gruźlicy kręgosłupa, nowotworów kanału kręgowego lub choroby zwyrodnieniowej. Gdy istnieje podejrzenie zmian nowotworowych lub zapalnych, zaleca się wykonanie rezonansu z kontrastem.

Głowa

Rezonans magnetyczny głowy może być niezastąpionym narzędziem rozpoznawczym jeśli różne procedury nie dostarczyły dostatecznej liczby informacji do uzyskana diagnozy. Jeśli podejrzewa się, iż w mózgu bądź pniu mózgu wytworzyły się zmiany nowotworowe, zmiany hormonów podpowiadają szansę na choroby przysadki mózgowej bądź nastąpiły zmiany w zachowaniu , które sugerują choroby neurologiczne, możliwe, że zostaniesz skierowany na badanie rezonansem. Objawami, jakie mogą Cię niepokoić, jest ból głowy, zawroty, szum w uszach, zaburzenia równowagi lub niepoprawne reakcje na bodźce.