Moda
Problemy związane z branżą ubraniową występujące w Polsce

Problemy związane z branżą ubraniową występujące w Polsce

Branża ubraniowa od lat wyznacza trendy w krajowym handlu i marketingu. Jest to związane z jej wielką skalą a także znaczeniem dla gospodarek. Bezsprzecznie tez realna waga, jaką do ubrań przykładają klienci ma równiez na to wpływ. W ostatnich latach możemy także zaobserwować rosnąca świadomość klientów o ogromnym wpływie branży odzieżowej na szkodliwe zmiany dla środowiska. Przez co przykładowa firma odzieżowa czy też hurtownia pasmanteryjna, musi sprostać oczekiwaniom konsumentów, aby ubrania były wyprodukowane w eko sposób.  Zaczynając od pozyskania ekologicznych surowców, po dodatki krawieckie, aż po moralną produkcję odzieży. 

Etyczna produkcja – w jaki sposób ją poznać?

 Po pierwsze jeśli spotkasz się z taką firmą, z pewnością przeczytasz o tym na jej stronie internetowej bądź na jej social mediach. Przez to, że bardzo pożądane są etyczne firmy każda z nich chce się tym pochwalić. Poza tym im bardziej transparentna marka,a także im więcej konkretów i szczegółów, tym większe zaufanie do niej. Pomimo tego że rynek fashion przechodzi pozytywne zmiany, nadal to jednakże zbyt mało. Nasze środowisko jest na skraju wytrzymania i trzeba drastycznych zmian aby je poprawić. Jednakże nie jest łatwo ubierać się tak, żeby nie niszczyć planety. Często zdarza się tak, że marka odzieżowa wypełnia tylko jedno na kilka etycznych kryteriów ale to lepsze niż nic! W przypadku polskich producentów, bardzo często możemy się spotkać z informacją “Made in Poland”, ale już nic na temat materiałów. Oczywiste jest jednak, że im więcej kryteriów etycznej produkcji jest spełnianych, tym oczywiście lepiej

Z jakiego powodu produkcja w Polsce czasem jest ekologiczna?

Istnieje przekonanie, że ciuchy wyprodukowane w Unii Europejskiej są zawsze etyczne a także ekologiczne. Jest to niezgodne z prawdą. Z kolei z wyzyskiem a także nieetycznymi warunkami pracy kojarzone są kraje Azjatyckie, w szczególności Chiny. Czy zdajesz sobie sprawę że zarobki w tym kraju są większe niż w naszym kraju? Nie wiemy, że wyzysk pracowników branży fashion często ma miejsce  w Europie Wschodniej, jak na przykład w Rumunii. 

Sklepy sieciowe wiedzą, że klienci wolą kupować ciuchy z metką europejską aniżeli chińską,z powodu,że kojarzy im się to z etyczną produkcją oraz godnymi warunkami pracy.

Deficyt w branży odzieżowej na rynku w Polsce

Krajowa branża krawiecka ma trudności w związku z brakiem specjalistów na rynku. Co wywołało ten deficyt? Rozchodzi się o słabe wynagrodzenie dla krawcowych.

Zamknięcie galerii a jego związek na branżę fashion

Z pewnością wpływ lockdownu dotknęła większość ludzi. Jednak wyjątkowo mocne piętno odcisnęła na rynku fashion.Nagle wprowadzony lockdown na pewno obniżył dochody pracowników tej branży, tak jak wspomniane wyżej krawcowe i ich niski wypłaty. {Jeżeli chodzi o rynek polski to w związku z dużą ofertą modowych firm na naszym rynku, Polacy z dumą kupują dodatki krajowych producentów. Należy także wspomnieć ,że odnoszą oni duże sukcesy na rynku za granicą. Czy wiesz, że aż 30 procent wszelkich rzeczy handlowych wyprodukowanych przez polskie przedsiębiorstwa branży fashion znajduje się poza krajem. 

Czy są wprowadzane nowoczesne technologie do rynku ubraniowego?

Producenci odzieży próbują nowoczesne technologie  z zakresu fashion tech. Są to technologie które ułatwiają robienie zakupów, urealniające przymierzanie oraz dopasowanie, prowokujących klientów do szybkiego podejmowania decyzji. Takie technologie to między innymi chatboty albo obsługa klienta w formule wideochatów.