Biznes
Praworządność po stronie zwykłego obywatela

Praworządność po stronie zwykłego obywatela

Nie można jakkolwiek zaprzeczyć, że praworządność to jeden z filarów społeczeństwa nie tylko naszego państwa, ale także wielu innych. Zjawisko to gwarantuje odpowiednią wygodę życia dla obywateli, którzy mają zapewnienie odnośnie tego, że wszelkie konflikty zostaną rozwiązane sprawiedliwie, przestępcy skutecznie osądzani, a na wyroki sędziów nikt nie będzie miał zgubnego wpływu. Rzecz jasna należy zdawać sobie sprawę z tego, że to nie jedyne cechy praworządności – jest ich znacznie więcej. W obecnych czasach jest to temat, który bez wątpienia dobrze jest intensywnie poruszać. Bez praworządności nie byłoby bowiem dobrze funkcjonującego społeczeństwa – jest to swoisty fundament, na którym buduje się nasze państwo, nasz naród, naszą tożsamość oraz poczucie bezpieczeństwa. Z tego względu nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zachęcić do zapoznania się z krótkim wywodem na temat poszczególnych znaków szczególnych praworządności.

Wolne media

Należy mieć świadomość, że praworządność nie wiąże się tylko i wyłącznie ze skutecznym działaniem organów sądowniczych, ale również trzeba zwrócić uwagę na wszelkiego typu kwestie czysto społeczne. Pośród nich wyszczególnić trzeba bez najmniejszej wątpliwości wolność mediów, które powinny funkcjonować sprawnie, być niezależne i nie mogą być w żaden sposób ograniczane czy cenzurowane przez takie instytucje, jak przede wszystkim państwo. Jest to gwarancja tego, że obywatele mają dostęp do informacji z różnych źródeł, do opinii oraz reportaży tworzonych przez niezależnych publicystów i dziennikarzy. Wolność słowa jest podstawą nie tylko wolności mediów, ale także w nieco bardziej szerokim ujęciu właśnie praworządności. Jeśli media są w jakikolwiek sposób atakowane lub ograniczane, mamy do czynienia ze zjawiskiem niezwykle przykrym i zgubnym, który godzi w praworządność, na jaką zasługują wszyscy obywatele.

Wolność zgromadzeń

Następnym niewątpliwie istotnym aspektem praworządności jest wolność do organizacji różnego typu protestów, marszów oraz innych form poparcia lub sprzeciwu różnorakim zjawiskom, z reguły związanych z działaniami obecnej władzy. Niezwykle ważne jest to, aby obywatele mogli nie tylko wyrażać swoje opinie, ale także je manifestować, niezależnie od tego, z czym się zgadzają lub nie – mówimy tutaj o naprawdę solidnym fundamencie zarówno praworządności, jak i ustroju, jakim jest demokracja.

Sprawnie działająca machina urzędnicza

Żeby obywatele mogli mieć satysfakcję z pełni swoich praw oraz mieli możliwość dokonywania pewnych czynności, kluczowe są należycie funkcjonujące urzędy. Wszyscy obywatele mają do czynienia z takimi właśnie instytucjami i regularnie mamy do załatwienia pewne sprawy, z którymi należy udać się do takowych – korupcja wśród urzędników jest zatem niedopuszczalna i żaden organ władzy nie powinien w jakikolwiek sposób wpływać na ich funkcjonowanie.

Równość względem prawa

Jeśli chodzi o sprawy karne czy cywilne, nikt nie może być “lepszy”. Wszyscy członkowie naszego społeczeństwa powinni przestrzegać tych samych zasad, ponosić taką samą odpowiedzialność za swoje czyny oraz otrzymywać dokładnie taki sam wymiar kary regulowany odpowiednimi kodeksami. Niedopuszczalne są sytuacje, w których są równi i równiejsi w kwestii prawa – mamy wtedy do czynienia ze znaczną skazą na praworządności.

Prawo do sprawiedliwego procesu i niezależni prawnicy

Praworządność opiera się na tym, że każdy z nas zasługuje na sprawiedliwy proces i odpowiedniego prawnika, niezależnie od tego, w jakiej sprawie toczy się postępowanie. W sądzie może reprezentować nas adwokat lub radca prawny z przydziału, lecz możemy również pokusić się o wynajęcie zaufanego fachowca w tym zakresie. Na działania i decyzje prawników również władza nie może pod żadnym pozorem wpływać, ponieważ kłóci się to ze zjawiskiem praworządności.

Wolne wybory

Podejmowanie decyzji o rządzącej nami władzy to jedna z podstaw zarówno demokracji, jak i praworządności. Bez wolnych wyborów nie można oznajmić, że żyjemy w wolnym państwie, jeśli ten deklaruje się jako państwo demokratyczne – mowa między innymi o kraju, w którym żyjemy. Z pewnością każdy prawnik to powie. W obecnych czasach ciężko wyobrazić sobie komfortowe życie w kraju, w którym władza nie jest wybierana za pośrednictwem wolnych wyborów – spójrzmy między innymi za nasze wschodnie granice i obecną sytuację chociażby na Białorusi.

Praworządność jest podstawą

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że praworządność to jeden z najbardziej kluczowych elementów funkcjonowania każdego państwa. W związku z tym warto dbać o swoje prawa i walczyć o praworządność na wszelkie możliwe sposoby.

Źródło: kancelaria-apc.pl