Zdrowie
Okulista, optyk, optometrysta – czym się różnią?

Okulista, optyk, optometrysta – czym się różnią?

Bardzo często czas wolny spędzamy przed ekranem komputera, czy telewizora. Specjaliści szacują, że większość Polaków ma problemy ze wzrokiem. Wbrew pozorom nie są to schorzenia dotykające ludzi starszych, ale także młodych. Z tego powodu kiedy przypuszczamy, że mamy wadę wzroku, powinniśmy pójść do odpowiedniego specjalisty. Wykona on stosowne badania, postawi diagnozę i dobierze skuteczne leczenie, czy okulary. Z pewnością każdy wie czym trudni się okulista koszalin. Ale co należy do kompetencji optyka lub optometrysty? Kiedy warto się do nich skierować? Ich głównym zadaniem jest troska o dobrą jakość wzroku. Trzeba dowiedzieć się, do którego specjalisty udać się w zależności od schorzenia. Czym dokładnie się zajmują?

Okulista – kiedy warto się do niego udać? 

Niewątpliwie większość osób wie czym zajmuje się okulista – jest to lekarz od chorób oczu. Z tego powodu w przypadku jakiejkolwiek dolegliwości dotykającej oczu należy niezwłocznie się do niego udać. Postawi on właściwą diagnozę, a później dopasuje leczenie. Jeśli zajdzie taka potrzeba może również wypisać receptę na niezbędne leki czy okulary. Okulistę powinno się odwiedzić nie tylko w sytuacji gorszego widzenia, ale również przy każdej zmianie w obrębie oczu takich jak: zapalenie spojówki, zaćma, jaskra, ropień, ciało obce. Warto pamiętać, że specjalizacja okulisty wymaga skończenia studiów medycznych na kierunku lekarskim.Bez wątpienia dolegliwości w obrębie oczu można leczyć także w szpitalu w którym znajduje się oddział okulistyczny. Tam okuliści zazwyczaj robią zabiegi chirurgiczne. Gabinety okulistyczne są prawie w każdym mieście zarówno większym jak i mniejszym jak np.: Łódź, Trójmiasto, Szczecin, Koszalin. Z usług lekarza okulisty można skorzystać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, a także prywatnie.

Optometrysta – kiedy należy się do niego udać?

Nie można zapominać, że tak jak okulista, tak samo optometrysta jest zawodem medycznym. Aby zostać specjalistą w tej dziedzinie należy skończyć studia w zakresie optometrii, lub studia podyplomowe. Jednakże mało kto słyszał o tym zawodzie, zwłaszcza osoby, które nigdy nie miały kłopotów ze wzrokiem. Zgodnie z definicją optometria jest dziedziną wiedzy zajmującą się ostrością widzenia, zwłaszcza ochroną wzroku. Krótko mówiąc do tego specjalisty należy się udać, kiedy mamy problem z ostrym widzeniem, zwłaszcza w sytuacji kiedy musimy podjąć dodatkowy wysiłek aby coś dobrze zobaczyć. Do najważniejszych zadań optometrysty zalicza się przede wszystkim:

  • przeprowadzanie badań diagnostycznych w celu oceny zdrowia oczu,
  • badania ostrości widzenia przy użyciu odpowiedniego sprzętu,
  • diagnoza nieprawidłowości ruchu gałki ocznej,
  • porady w zakresie ochrony narządu wzroku, oraz dobieranie odpowiednich ćwiczeń gałek ocznych,
  • dobranie okularów, a także soczewek kontaktowych i innych pomocy wspierających dobre widzenie.

Warto wspomnieć, że w części krajów takich jak Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy czy kraje skandynawskie optometrysta jest specjalistą pierwszego kontaktu. Kiedy ewentualny problem przekracza zakres jego kompetencji, wówczas kieruje on pacjenta do lekarza.

Czym dokładnie zajmuje się optyk? 

O ile o specjalizacji optometrysty niewiele osób słyszało, tak optyk jest zdecydowanie powszechniejszą specjalizacją. Kiedy okulista lub optometrysta wystawi nam receptę na okulary, nasze kroki powinniśmy skierować do salonu optyka. Odpowiada on za dobranie odpowiednich okularów, a jeśli zajdzie taka potrzeba naprawy ich. Należy pamiętać, że optyk może zdecydować się na ukończenie studiów podyplomowych co umożliwi mu samodzielne przeprowadzanie badania ostrości wzroku. Można powiedzieć, że wówczas optyk zyskuje drugi zawód w zakresie optometrii. W celu dopasowania odpowiednich okularów można udać się do odpowiedniego specjalisty, który będzie potrafił dobrać właściwe oprawki pasujące do kształtu naszej twarzy. 

Pozostałe specjalizacje w zakresie badania wzroku 

Nie można zapominać, że specjalizacją w zakresie optometrystyki jest także kontaktologia. Zajmuje się ona odpowiednim doborem szkieł kontaktowych. Zawód refrakcjonisty zajmuje się wadami refrakcji układu optycznego. Refrakcjonista ma zdecydowanie mniejsze kompetencje w porównaniu z optometrystą. Aby zdobyć ten zawód trzeba ukończyć policealną szkołę optyczną albo specjalistyczny kurs zawodowy. Ortoptysta z kolei odpowiada za wspomaganie pracy okulisty, zwłaszcza w badaniach diagnostycznych a także rehabilitacji narządu wzroku. Następną specjalizacją w dziedzinie dobrego wzroku oczu jest tyflopedagog. Zajmuje się on osobami dorosłymi i dziećmi od urodzenia niewidomymi. Zazwyczaj tyflopedagodzy pracujący z osobami niewidomymi rozszerzają swoje kwalifikacje o kursy umożliwiające prowadzenie zajęć z zakresu orientacji przestrzennej. Zmysł wzroku jest niezwykle ważny w życiu codziennym, dlatego należy o niego dbać. jeśli pojawia się jakakolwiek dolegliwość trzeba bez zwłoki udać się po poradę do specjalisty, który będzie potrafił dobrać właściwe leczenie. Tutaj równie istotna jest profilaktyka, z tego powodu zaleca się okresowae badanie wzroku raz na rok. Szczególnie osoby posiadające na co dzień okulary korekcyjne powinny kontrolować wzrok. Specjalista skontroluje, czy szkła są dobrze dobrane i czy pomagają w ostrym widzeniu. Zdarza się, że dane szkła nie służą naprawie wzroku i trzeba je wymienić na inne.