Biznes
Nowości w księgowości na 2022 rok

Nowości w księgowości na 2022 rok

Nadchodzący rok tworzy dla nas dużo modernizacji w księgowości. Jest tworzona reforma Polski Ład, która ma dosyć mocno zmienić bieżący system podatkowy. Jakie modyfikacje w kwocie dochodu wolnej od podatku oraz progach podatkowych spotkają nas w roku 2022? Czy są tak korzystne jak zostały przedstawione przez polityków, czy może jednak większość Polaków będzie miała więcej strat niż zysków? Na co powinny przygotować się biura rachunkowe?

Wyższa kwota wolna od podatku i wyższy próg podatkowy

Kwota dochodu wolna od podatku teraz wynosi 8 tys. zł, a osoby do 26 roku życia posiadają zerowy podatek. W przyszłym roku ma ona zostać powiększona do 30 000 zł dla wszystkich, niezależnie od zarobków. Co za tym idzie prawie 70% emerytów oraz rencistów nie będzie musiało płacić PIT.

W Polsce od lat nie były modyfikowane progi podatkowe. To znaczy, że nie ważne, że kilkanaście lat wstecz ludzie zarabiali dużo mniej niż obecnie – próg był jednakowy jak aktualnie i wynosi 85 528 zł. Obecnie to nie jest suma niemożliwa do zarobienia w ciągu roku pracy i zwiększenie jej jest niesamowicie pozytywnym rozwiązaniem. Drugi próg podatkowy będzie więc pojawiał się po przekroczeniu 120 tys. zł.

Jakie zmiany w składce zdrowotnej nas czekają w 2022 roku?

W nadchodzącym roku ulegną zmianom zasady na jakich trzeba będzie odprowadzać składkę zdrowotną. Jak dotąd była to zryczałtowana kwota i każda osoba, która prowadziła spółkę wykładała taką samą kwotę za dany rok. Od przyszłego roku wszyscy przedsiębiorcy będą opłacali składkę, która będzie zależna od osiąganego dochodu. Oznacza to, że im większy dochód, tym wyższa będzie składka. Przez to księgowość będzie bardziej skomplikowana a to spowoduje, że biura księgowe w Gdyni i reszcie kraju będą miały większą ilość pracy.

Na dodatek każdy podatnik zostanie pozbawiony możliwości jej odliczenia. To znaczy, że w przeciwieństwie do dzisiaj, od 2022 roku będziemy płacić cały podatek oraz składkę zdrowotną , która wyniesie 9% naszej wypłaty. Będzie to duże zwiększenie opłat.

Następną modernizacją ze składkami zdrowotnymi będzie obligatoryjne płacenie ich przez członków zarządu spółek, którzy do tej pory nie musieli tego robić.

Czy pojawią się zmiany przy wypłatach gotówkowych?

W obecnej chwili przedsiębiorcy mają możliwość opłacania zobowiązań poprzez użycie gotówki do 15 000 zł. Jeśli faktury wystawione są na większe kwoty – konieczne jest zrobienie przelewu na konto kontrahenta. W przyszłym roku kwota ta ulegnie zmianie i zostanie pomniejszona do 8 tys. zł. Zmiana ta jest spowodowana tym, że większość oszustw związanych z chęcią uniknięcia płacenia podatku odbywa się za pomocą gotówki. Pomniejszając tę sumę zmusza się firmy do robienia większej ilości operacji bankowych, a to za to daje większą transparentność.

Zachętą dla takich przedsiębiorstw ma być ulga na terminal płatniczy w podatku dochodowym. Innymi słowy wydatki na zakup i obsługę terminala płatniczego wliczy się do kosztów uzyskania przychodu i ponownie odjąć od dochodu jako ulgę podatkową.

Zmian jest sporo i uderzą one zarówno w osoby fizyczne jak i przedsiębiorców. Więcej pracy będą miały osoby pracujące w księgowości. Praca w księgowości wiąże się z koniecznością nabywania wciąż nowej wiedzy o podatkach, dlatego dobrze jest odszukać takie biuro rachunkowe, gdzie specjaliści będą mieli najnowszą wiedzę. Stuprocentowo znajdziecie takie miejsce w Gdyni, np. https://ksiegowygdynia.pl/.

Tags :