Zdrowie
Najważniejsze narzędzia stomatologiczne w gabinecie dentysty

Najważniejsze narzędzia stomatologiczne w gabinecie dentysty

W każdym gabinecie stomatologicznym znajduje się sporo dziwnych narzędzi, których używa dentysta. Musi on porządnie zobaczyć co jest z naszymi zębami i dosyć precyzyjnie dostać się do miejscbolesnych. Sporo narzędzi stomatologicznych dentyści zamawiają ze sklepów stomatologicznych online i zawsze dezynfekują albo sterylizują je przed wykorzystaniem. Spójrzmy na najistotniejsze narzędzia w gabinecie dentysty.

Wpis został opracowany w oparciu o stronę Megadenta – sklep stomatologiczny.

Rodzaje narzędzi stomatologicznych

Przyrządy stomatologiczne można podzielić na kilka rodzajów. Na wstępie warto wyszczególnić przyrządy diagnostyczne, które są wykorzystywane podczas chyba każdej wizyty u dentysty. Następna kategoria to narzędzia do profilaktyki stomatologicznej, czyli takie, które służą do usuwania kamienia nazębnego. W czasie zabiegów kanałowych używane będą narzędzia endodontyczne, a podczas leczenia dziąseł akcesoria do periodontologii.

Dodatkowo w każdym gabinecie stomatologicznym zobaczymy narzędzia do wypełnień stomatologicznych. W tych zestawach są nakładacze oraz upychadła, dzięki którym możliwe jest wprowadzenie do dziury materiału wypełniającego. Najprawdopodobniej wszyscy wiedzą, że dentyści przeważnie wyrywają zęby, a do tego niezbędne będą narzędzia ekstrakcyjne. Jeżeli za to ma zostać wstawiony implant to przyda się zestaw do implantologii. Na koniec zostały już tylko narzędzia chirurgiczne oraz mikrochirurgiczne jak na przykład pincety, nożyczki a także igłotrzymacze.

Czym są narzędzia diagnostyczne i kiedy ich potrzebujemy?

Podstawowym przyrządem diagnostycznym jest zgłębnik stomatologiczny. Dzięki niemu możliwe jest oszacowanie stanu powierzchni zęba, twardość zębiny a także szczelność i trwałość wypełnienia zęba. Oprócz tego, narzędzie to używa się przy opukiwaniu szkliwa do ocenienia stanu ozębnej. Zgłębniki można zamówić w internetowym sklepie stomatologicznym w kilku kształtach. Wyszczególnić możemy zgłębniki sierpowe, prostokątne i rozwartokątne.

Kolejnym niezmiernie istotnym przyrządem jest lusterko stomatologiczne. Dzięki lusterku stomatolog ocenia stan zębów, które są daleko i nie widzi ich po prostu zaglądając do jamy ustnej. Dodatkowo podczas używania go dentysta ma możliwość skierowania snopu światła w dowolne miejsce w jamie ustnej.

W zestawie przyrządów diagnostycznych będzie również pinceta stomatologiczna. Umożliwia ona bardzo dokładne chwytanie małych elementów, tamponów albo kulek waty i wkładanie ich w wybrane miejsce w jamie ustnej.

Wszystkie te narzędzia stomatologiczne zrobione są ze stali nierdzewnej tak żeby można było je dezynfekować i sterylizować. Można je bez problemu kupić w sklepie stomatologicznym online.

Kiedy dentysta używa kleszczy i wierteł stomatologicznych?

Kleszcze to jedne z bazowych przyrządów ekstrakcyjnych i służą podczas usuwania korzeni, które zostały w dziąśle. Przede wszystkim używane są przez chirurgów stomatologicznych, którzy zajmują się ekstrakcją zębów. Przyrząd ten nie jest lubiany przez pacjentów, gdyż wygląda trochę kombinerki – mają tzw. dzioby, które mają szerokość 3mm i to nimi chwytane są korzenie zębów.

Kolejnym nielubianym narzędziem stomatologicznym jest wiertło. Za jego pomocą stomatolodzy mają możliwość leczenia próchnicy, więc ma je każdy gabinet. Możemy wyróżnić wiertła stalowe, ze spiekanego węglika oraz diamentowe. Każde z nich ma różne właściwości i przeznaczenie. Wiertła stalowe najczęściej stosowane są do likwidowania próchnicy. Wiertła ze spiekanego węglika są w większym stopniu wytrzymałe od stalowych i są używane w trakcie cięcia metalu oraz zębiny. Wiertła diamentowe natomiast są niezwykle uniwersalne i bywają stosowane zarówno do wygładzania powierzchni chropowatych, jak i do pracy z twardymi materiałami. 

Sprawdzony dentysta bardzo dokładnie wybiera materiały i przyrządy stosowane do leczenia. Wszelkie potrzebne narzędzia można zakupić w sklepie stomatologicznym online więc nie trzeba się bać o ich osiągalność.

Tags :