Biznes
Kryptowaluty- informator dla początkujących

Kryptowaluty- informator dla początkujących

Z pewnością każdy słyszał o kryptowalutach, ale nie każdy wie czym one właściwie są? Generalnie można powiedzieć, że jest to waluta wirtualna, która nie posiada swojej fizycznej formy. W chwili obecnej w obrocie na rynku jest dużo kryptowalut, ale najpopularniejszą z nich jest ta, która powstała w 2009 roku, czyli Bitcoin. Wirtualne pieniądze należą do rozproszonego systemu księgowego opartego na kryptografii. Zdecydowana większość państw na świecie uznaje je za oficjalny środek płatniczy. Oczywiście, aby zawrzeć transakcję kryptowalutą dany podmiot musi akceptować walutę wirtualną. Rejestr księgowy wszystkich transakcji jest dostępny publicznie, jedynie osoby biorące w niej udział mają do niej pełen dostęp dzięki używaniu właściwych kluczy szyfrujących. Obecnie istniejące kryptowaluty funkcjonują mniej więcej w ten sam sposób- posiłkują się łańcuchem bloków a fachowo to ujmując na blockchainie. Gdzie kupować wirtualną walutę? Jak odbywa się handel kryptowalutami?

Najistotniejsza cecha kryptowalut czyli decentralizacja

Czym właściwie jest decentralizacja wirtualnej waluty, i na czym ona polega? Krótko mówiąc chodzi o to, że kryptowaluty nie zależą od żadnego organu, ani żadnej organizacji. Opierają się na systemie blockhain, przez co nikt nie może decydować o ich emisji, ani w ogóle wpływać na ich wartość. Jest to właściwość, która zapobiega wszelkim manipulacjom kursem. Żaden kraj nie może mieć wpływu na ich kurs. W sytuacji klasycznych walut każde transakcje wykonywane są z pomocą podmiotu z zewnątrz czyli banku. Bez niego nie jakiegokolwiek przelewu. Jest to niewątpliwie wada, gdyż w przypadku awarii w danym banku właściciele kont nie będą mieli możliwości dokonywania transakcji. Przy walutach wirtualnych nie istnieje ten problem, gdyż dokonywane transakcje są kontrolowane przez wielu użytkowników w tym samym czasie. W sytuacji kiedy jeden z nich odejdzie, na jego miejsce od razuwchodzi kolejny, co daje pewność sprawności systemu. Oczywiście taki system ma też pewne minusy. Jedną z nich jest znacznie dłuższy czas transakcji, ponieważ często zdolności obliczeniowe uczestników są za słabe. O kryptowalutach z pewnością nie można powiedzieć, że są przyjazne środowisku, gdyż obsługa takich transakcji zużywa ogromne pokłady prądu. 

Gdzie odbywa się handel kryptowalutami?

Najwięcej transakcji kupowania i sprzedaży wirtualnych walut odbywa się na giełdach. Jest to lokalizacja oferująca stosunkowo niewygórowane koszty transakcji, a także komfort. W tym przypadku jedynym kosztem jest procent od transakcji, gdyż giełdy walut wirtualnych nie pobierają stawki za założenie konta. Obecnie powstało wiele kryptogiełd oferujących przeróżne waluty wirtualne, odróżniają się również pomiędzy sobą poziomem zapewnianego bezpieczeństwa. Przed zawarciem transakcji należy sprawdzić ranking giełd kryptowalut, aby mieć możliwość wybrania najodpowiedniejszej. Nie można zapomnieć, że giełda nie jest wyłączną opcją. Kryptowaluty można również zakupić:
w kantorze z wirtualną walutą,
od innego użytkownika kryptowalut,
w bitomacie.
Nie ma wątpliwości, że nie każda kryptowaluta będzie dostępna w wyżej wymienionych miejscach, na pewno najbardziej urozmaicony wybór będzie na kryptogiełdach. 

Gdzie trzyma się kryptowaluty

Kiedy już staniemy się posiadaczami kryptowaluty przez np. kupno na giełdzie pozostaje zadać pytanie jak je przechowywać? Specjalnie w tym celu stworzono tzw. portfele kryptograficzne. Każdy portfel posiada dwa klucze- prywatny i publiczny. Klucz publiczny można udostępnić innym uczestnikom w celu przekazania na nasze konto kryptowaluty. Klucz prywatny jak sama nazwa wskazuje jest wyłącznie do naszego użytku i potrzebny jest do logowania do naszego portfela. Z jego pomocą można zarządzać zgromadzonymi środkami. Oczywiście nie można dopuścić do przejęcia klucza przez osoby trzecie. Doprowadzi to do przejęcia kontroli nad naszym portfelem przez osoby niepowołane. W przypadku kryptowalut nie ma możliwości oszustwa. Jest to zasługa tego, że każda jednostka posiada niepowtarzalny kod, a wszystkie transakcje są odnotywane. W przypadku jakiejkolwiek niezgodności między rejestrami, transakcja z nietypowym kodem jest od razu usuwana przez system. 

Jak wygląda się płatność kryptowalutami?

Jak wyglądają transakcje z użyciem kryptowalut? Jest to przelewanie pomiędzy portfelami, a w następnej kolejności weryfikacja poszczególnych transakcji przez uczestników określonej sieci. Aby transakcja była możliwa dany sklep musi na pewno udostępnić możliwość płacenia w ten sposób. Kryptowalutami oczywiście można również handlować na kryptogiełdach. W przypadku portfeli kryptowalutowych niezwykle ważną kwestią jest dbałość o bezpieczeństwo swojego portfela. Pod żadnym pozorem nie można dopuścić do utraty prywatnego szyfru, ponieważ nie ma opcji jego odzyskania. Niestety, jeżeli już dojdzie do straty klucza użytkownik traci bezpowrotnie wszystkie swoje uzbierane środki. Należy pamiętać, że w chwili obecnej najpowszechniejszą kryptowalutą jest bitcoin. To dzięki niemu ten sposób dokonywania transakcji staje się coraz sławniejszy i coraz więcej sklepów udostępnia opcję dokonywania transakcji kryptowalutami. W tym momencie w obrocie jest ok. 4000 różnych walut wirtualnych. Przed rozpoczęciem swojej przygody z walutami wirtualnym oczywiście powinno się zapoznać z zasadami ich działania i zasadami dokonywania transakcji.