Zdrowie
Kamień nazębny – dlaczego powstaje, jak się go pozbyć?

Kamień nazębny – dlaczego powstaje, jak się go pozbyć?

Można powiedzieć, że obecnie niemalże każdy borykał się z problemem kamienia nazębnego. Według badań 9 na 10 osób ma z nim kłopot. Dlatego tak istotne są regularne przeglądy jamy ustnej u stomatologa. Należy wspomnieć, że usuwanie kamienia nazębnego nie jest trudne, a może uchronić przed poważniejszymi kłopotami jak np. paradontoza. Na pewno część osób jest znacznie bardziej narażona na powstanie kamienia niż pozostali. To schorzenie dotyczy zwłaszcza amatorów kawy, palaczy papierosów a także osób, które zazwyczaj piją zieloną herbatę. Niedostateczna higiena zębów również może być powodem powstania osadu. Każdy kto choć raz miał do czynienia z tym problemem zadaje sobie pytanie – czy da się usunąć osad samodzielnie? Czy jedyne rozwiązanie to odwiedzenie dentysty?

Dopiero po wyleczeniu zębów możemy pomyśleć o upiększaniu swojego uśmiechu i zafundować sobie implanty.

Osad nazębny – co to jest i jak powstaje?

Niemal każdy zetknął się z dolegliwością jaką jest kamień nazębny. Z tego powodu bależy odpowiedzieć sobie na pytanie jak powstaje i co to właściwie jest? Warto wspomnieć, że osad nazębny to mieszanka bakterii, resztek pożywienia a także soli mineralnych. Zbiera się on najczęściej wzdłuż linii dziąseł po wewnętrznej stronie zębów w postaci żółto – brązowego osadu. Może niszczyć zęby i przyczyniać się do tworzenia się próchnicy. Jest to idealna pożywka dla drobnoustrojów, które powodują stan zapalny dziąseł. Kamień nazębny jest miejscem bytowania bakterii, z tego powodu właściwa higiena zębów jest tak ważna. Zazwyczaj jednym z objawów rozwiniętego kamienia nazębnego oprócz żółtego nalotu jest także nieprzyjemny zapach z ust.

Domowe metody na usuwanie kamienia nazębnego

Kiedy kamień nazębny jest tak rozwinięty, że przyczynia się do próchnicy i stanu zapalnego dziąseł należy bezwzględnie iść na wizytę do stomatologa. Jednakże w przypadku mniej zaawansowanego problemu można próbować domowych sposobów. Jednym z popularniejszych jest domowej roboty pasta z sody oczyszczonej oraz oleju kokosowego. Te dwa składniki wymieszane razem skutecznie mogą usuwać nieprzyjemny osad. Kolejną metodą usuwania kamienia nazębnego własnoręcznie jest ocet jabłkowy. Szorowanie zębów co tydzień octem działa odkażająco a także posiada właściwości przeciwpróchnicze. Mało kto zdaje sobie sprawę, że do pozbywania się osadu nazębnego pomocne mogą się okazać również drożdże piwne. Stwarzają one w jamie ustnej otoczenie niedobre dla rozwoju bakterii. Mówiąc o domowych sposobach leczenia kamienia nazębnego nie można pominąć węgla aktywowanego. Wytwarza się z niego masę, która oprócz właściwości bakteriobójczych posiada też właściwości wybielające.

Pozbywanie się osadu nazębnego w gabinecie stomatologicznym

Oczywiście warto próbować pozbyć się kamienia nazębnego własnoręcznie szczególnie, że nie jest to szkodliwe. Mimo wszystko kiedy problem jest bardziej zaawansowany konieczna może okazać się wizyta u lekarza dentysty. Należy znaleźć lecznicę dentystyczną, w której będziemy czuli się dobrze. Urozmaicony wybór stomatologów jest w miastach takich jak Olsztyn, Poznań, Kraków. Nie zawsze osad nazębny jest łatwy do leczenia, a czasami zdarza się, że znajduje się w miejscach trudno dostępnych. Wówczas potrzebna będzie pomoc dentysty i użycie profesjonalnego sprzętu. Warto podkreślić, że leczenie osadu nazębnego jest ważną profilaktyką chorób w obrębie jamy ustnej takich jak paradontoza, próchnica a także stan zapalny dziąseł. Jest to jedna z podstawowych usług klinik stomatologicznych, a sama procedura nie jest trudna do przeprowadzenia. Pozostaje zadać sobie pytanie jak często trzeba zgłaszać się na leczenie osadu nazębnego? Lekarze dentyści zalecają wykonywanie tego zabiegu co roku. Oczywiście należy podejść do tego problemu w zależności od przypadku, ponieważ niektórzy pacjenci mają skłonności do gromadzenia się osadu, pomimo dbania o higienę jamy ustnej. Najczęściej lekarz dentysta zaznacza konieczność przeprowadzenia zabiegu podczas wizyt stomatologicznych. Trzeba pamiętać o regularnym pozbywaniu się osadu nazębnego, gdyż może on zapobiec różnym problemom w przyszłości.