
Język niemiecki w pracy – praktyczne porady
W zglobalizowanym świecie umiejętność posługiwania się językami obcymi jawi się jako niezbędna. Świat, w którym w dowolnej chwili można komunikować się i robić interesy z ludźmi z drugiego krańca Ziemi generuje popyt na osoby posługujące się najróżniejszymi językami. Przy czym język angielski stał się na tyle masowy i powszechny, także w Polsce, że część pracodawców nawet o niego nie pyta, zakładając a priori, że aplikant ten język zna. W obliczu tego zjawiska coraz więcej osób decyduje się na naukę innych języków. Jednym z popularnych i często wybieranych języków do nauki jest niemiecki – szacuje się, że w samej tylko Polsce języka tego uczy się, lub potrafi się nim posługiwać 2,3 miliona osób.
Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?
Językiem niemieckim posługuje się ponad 130 milionów osób, a w kilku krajach (Szwajcaria, Austria, Liechtenstein) niemiecki jest językiem urzędowym. W związku z tym, mniej więcej co czwarty obywatel UE porozumiewa się w języku niemieckim. Niemcy są największym partnerem gospodarczym Polski, a wiele przedsiębiorstw z nad Wisły współpracuje z niemieckimi firmami. W Niemczech pracuje liczne grono Polaków. Ponadto gospodarka niemiecka jest jedną z najbardziej innowacyjnych i stabilnych ekonomii na świecie. Ze względu na warunki inwestycyjne i podatkowe, coraz więcej niemieckich firm otwiera swoje oddziały w Polsce.
Generalnie znajomość niemieckiego znacznie poszerza możliwości i perspektywy w środowisku przyrodniczym. Wiele przedsiębiorstw widząc panujący trend chce poszerzać swoją kooperację z niemieckimi kooperantami. Niemiecki dla firm jest coraz bardziej istotny, powstaje popyt na pracowników “szprechających” po niemiecku. Zdarzają się firmy, które we własnym zakresie starają się nauczyć swoich pracowników nowego języka, co ma przynieść korzyści wszystkim stronom. Na popyt odpowiadają szkoły językowe oferujące naukę niemieckiego dla firm.

Gdzie język niemiecki może okazać się przydatny?
W sieci można znaleźć liczne oferty pracy zarówno w Niemczech, jak i w Polsce z wykorzystaniem języka niemieckiego. Jeśli ktoś ma w planach wyjazd do Niemiec w celach zarobkowych, warto wcześniej poznać choćby podstawy tego języka – to może znacznie zwiększyć możliwości na tamtejszym rynku pracy. Znajomość niemieckiego tak naprawdę może się przydać w każdej branży. Od opiekunów osób starszych, przez magazynierów, kierowców, kucharzy czy budowlańców po programistów i specjalistów od IT. Dzięki rozwijającej się ekonomicznej współpracy duże zapotrzebowanie na ludzi władających niemieckim jest w sektorze handlowym. Aby móc zdobywać niemieckojęzyczny rynek i tamtejszych klientów, trzeba się z nimi komunikować po niemiecku. Stąd wiele podmiotów, w obliczu niemożności znalezienia osób o odpowiednich kwalifikacjach, decyduje się na skorzystanie z usług szkół oferujących niemiecki dla firm w celu doszkalania swoich pracowników.

W jaki sposób pracować nad językiem niemieckim?
Istnieje wiele metod nauki niemieckiego, grunt to wybrać taką, która będzie najbardziej optymalna. Podczas nauki warto skupiać się na tym, aby mieć jak najwięcej namacalnego kontaktu z językiem – poprzez czytanie, słuchanie, pisanie, a przede wszystkim mówienie. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z materiałów dostępnych w internecie. Warto również rozważyć kurs językowy. Istnieje wiele szkół językowych, które oferują profesjonalne szkolenia z zakresu niemieckiego dla wszystkich zainteresowanych.