
Jesteś rodzicem noworodka? Poznaj wady i zalety łóżeczka oraz kołyski
Jeżeli jesteś mamą dzidziusia to na pewno zaciekawi Cię ten artykuł. W sklepach pojawia się zdecydowanie więcej produktów dla dzieci. Jednym z takich produktów jest kołyska drewniana, która aktualnie jeszcze częściej pojawia się w domach z malutkimi dziećmi. Jakie są dobre i złe strony kołysek drewnianych i w co lepiej zainwestować – kołyskę, a może łóżeczko dla dziecka?
Źródło: Kora – kołyski drewniane dla dzieci
Jakie są różnice między kołyską a łóżeczkiem dla noworodka?
Przede wszystkim najbardziej oczywistą różnicą jest to, że łóżeczko jest stabilne, a kołyska buja się, ale co jeszcze różni te dwa produkty dla maluchów? W pierwszej kolejności czas wykorzystywania. Kołyska drewniana jest dobra dla pociech, ale jedynie przez określony czas. Kiedy niemowlak zaczyna samodzielnie siadać, to konieczne jest odstawienie jej na korzyść łóżeczka. Następną różnicą są gabaryty mebla – łóżeczka znajdziemy w różnych wymiarach, mogą być samodzielnym przedmiotem, albo być dostawione do dużego łóżka. Kołyski zazwyczaj są niewielkie i są w rozmiarze około 90x40cm, co za tym idzie łatwo można je wpasować do lokalu, nawet jeśli jest nieduży.
Łóżeczko i kołyska – jakie są ich plusy?
Tak sami łóżeczko, jak i drewniana kołyska posiadają swoje plusy. Każde posiada swoich fanów i to Ty wybierasz, który produkt nabędziesz dla swojej pociechy. Największe plusy łóżeczka to:
- możliwość zakupu przeróżnych wymiarów produktu, co sprawia, że łóżeczko jest opłacalne i może starczyć nawet na kilka pierwszych lat,
- łóżeczka ze zmiennym poziomem materaca, dzięki czemu początkowo są perfekcyjne dla niemowlaków, a później można dopasować je dla starszych pociech,
- zazwyczaj mają dodatkowe miejsce na przechowywanie albo możliwość zamontowania przewijaka, co pozwala na nie kupowanie dodatkowego mebla.
- niewielkie gabaryty, dlatego będzie pasować nawet do niedużego pokoju,
- jest pomocna przy usypianiu niemowlaka, ponieważ jej rytmiczne kołysanie jest podobne do bycia w brzuchu mamy,
- kołysanie się kołyski pozytywnie kształtuje układ nerwowy niemowlaka i działa na rozwój mózgu,
- nie jest drogą rzeczą, szczególnie jeśli zdecydujecie się zakupić ją bezpośrednio od producenta kołysek.
Minusy łóżeczka i kołyski
Bez dwóch zdań każdy produkt ma pewne wady. Na przykład łóżeczko nie jest najmniejszym przedmiotem i czasem nie da się umieścić go w pobliżu łóżka mamy i taty. A to wiąże się z tym, że wstawanie w nocy do malucha będzie równało się wyjściu do innego pokoju, a to może być problematyczne. Dodatkowo podczas kilku pierwszych miesięcy życia, dziecko bardzo często śpi z rodzicami w ich łóżku, a problem ten nie pojawia się w przypadku kołyski, która bez kłopotu stawiana jest w sypialni. Jedną z największych wad kołyski jest to, że nie może być ona wykorzystywana zbyt długo, gdyż staje się niebezpieczna dla dziecka, które samodzielnie zaczyna siadać. Decydując się na nią trzeba mieć świadomość, że dosyć szybko będzie trzeba wymienić ją na łóżko. Oprócz tego sporym problemem jest przestawianie dziecka ze spania w kołysce drewnianej, na spanie w łóżeczku. Jeśli dziecko będzie przyzwyczajone do tego, że podczas snu zawsze jest bujane, może mieć problemy z zasypianiem bez tego efektu.
Jak można zauważyć, każdy z tych produktów ma jakieś wady i zalety. To rodzice zawsze muszą wybrać co jest lepszą decyzją. Na pewno producenci kołysek robią wszystko, żeby meble te stały się popularniejsze, w szczególności, że mają bardzo dobry wpływ na rozwój dziecka, a opiekunom na pewno na tym zależy.