Biznes
Jednorazówki – czy jeszcze ich potrzebujemy?

Jednorazówki – czy jeszcze ich potrzebujemy?

Jednorazówki stały się nieodłącznym elementem naszych zakupów. Do czego jeszcze używa się jednorazówek? Kiedy wynaleziono siatki foliowe? Czy jednorazówki biodegradowalne są korzystniejsze? Czy to kres foliówek? z jakiego powodu jesteśmy zmuszeni płacić za torebki foliowe?

Kiedywynaleziono pierwsze torby foliowe

Zanim opatentowano jednorazówki, używano grubych papierowych toreb. Wynalazł je amerykanin, Walter H. Deubner w 1912 roku.  Mężczyzna ten był szefem sklepu spożywczego i pragnął ułatwić swoim klientom transportowanie sprawunków z marketu do domów. Zamysł ten był strzałem w dziesiątkę, papierowe torby dla klientów zaczęły wykorzystywać sklepy prawie na całym świecie

Było tak aż do roku 1965. Kiedy to Gustav Thulin Sted – szwedzki inżynier, wynalazł i opatentował wyjściową polietylenową edycję torby jednorazowej. Od razu pozbyła się swojego zrobionego z paprieru  poprzednika. Torba foliowa była przede wszystkim bardziej trwała dodatkowo nie użytkowaną można było złożyć i przenosić  wygodnie w torebce czy kieszeni.

Skąd nazwa “reklamówka”?

Pierwotnie torby foliowe miały być stosowane do jednorazowego użytku. Po czasie zauważono, że klienci korzystają z nich po wielokroć. Spostrzeżenie to spowodowało, że torby foliowe zaczęto wytwarzć z bardziej wytrzymałych surowców. Pozwalało to przenoszenie cięższych towarów Z uwagi na zwiększoną trwałość worków foliowych w latach siedemdziesiątych, zaczęto umiejscawiać na nich napis reklamowy lub znak firmowy sklepu z którego przykładowa reklamówka pochodziła.W ten sposób powstała nazwa “reklamówka”, która jest używana do dzisiaj bez znaczenia czy jest ona zapisana czy nie.

przy czym jeszcze stosuje się torby foliowe

Reklamówki używane w sklepach przez konsumentów to oczywiście tylko jedno z funkcji opakowań stworzonych z plastiku. Każdy producent opakowań foliowych ma w swojej ofercie także inne przydatne  wyroby z tego surowca. Są nimi wśród nich: pojemniki na żywność, produkty kosmetyczne, srodki czystości, worki foliowe do pakowania artykułów do ogrodu, na budowy czy opału a także normalne worki na śmieci, których używamy codziennie.

Plusy i minusy worków foliowych

Torby foliowe są najbardziej popularne na rynku, nie jest tak przyczyny. Posiadają one szereg zalet, przez co w większości sytuacji trudno jest zamienić je na inną rzecz. Do naczelnychplusów worków foliowych należy ich trwałość Folia jest bardziej solidna niż np. pudła kartonowe dodatkowo nie przepuszcza wody, nie posiada zapachu oraz pozwala na pakowanie w nią produktów o różnorakich kształtach. Do bezsprzecznych zalet worków foliowych należy też ich niewygórowana cena a także masa. Torby foliowe są bardzo lekkie, w odróżnieniu np. od  szkła. Ma to ogromne znaczenie podczas transportowania produktów. Pomimo obfitości zalet reklamówki mają jedną znaczną wadę a konkretnie czas degradacji. Szacuje się, że jedna torba jednorazowa rozkładać się może nawet kilkaset lat. Tymczasem zwykły człowiek, pozbywa się reklamówki standardowo już po 25 minutach używania.

Jak mądrze i odpowiedzialnie korzystać z jednorazówek?

Większa część z nas korzysta codziennie  z reklamówek i opakowań foliowych Jednak ze względu na środowisko i dobro ziemi powinniśmy zmniejszyć ich ilość lub zadbać o ponowne użycie surowca.

 Sposobów jest naprawdę dużo. Pierwszą z nich jest na przykład skorzystanie niegrubych reklamówek, przyniesionych ze sklepu  w roli worków na odpady. tym spsobem oszczędzamy pieniądze i odciążamy środowisko Zużyte reklamówki  sprawdzą się też bardzo dobrze  w sadzie , jako ochrona dla roślin przed przymrozkami  (wystarczy okryć roślinę siatką i szczelnie obwiązać). 

Bardzo pomysłowym sposobem na wykorzystanie jednorazówek jest wykonanie z nich foliowej “włóczki”. By ją przygotować wystarczy odciąć od siatki uchwyty, i dno. Powstanie wtedy swego rodzaju tuba, kolejno należy  zgiąć ją na pół i odciąć pierwszy pasek, to będzie koniec “włóczki”. Kolejne paski należy wycinać po skosie. Gotowy produkt wykorzystuje się tak samo jak włóczki wykonane z naturalnych  materiałów. W sieci można nawet odszukać filmiki z instrukcją, pokazujące krok po kroku jak stworzyć z nich wiele ciekawych rzeczy. 

Zanim wyrzucisz stos zużytychjednorazówek spróbuj je użyć jako foli bąbelkowej do swoich paczek Sprawdzą się równie wietnie, a Ty zaoszczędzisz i przysłużysz sięświatu.

Reklamówki, czy nadal są potrzebne?

Używanie jednorazówek nadal jest potrzebne i powszechnie stosowane. Wynika to z ogromu plusów tych produktów należy jednak korzystać z nich mądrze i tylko wtedy, gdy na prawdę ich potrzebujemy. Jeśli tylko jest taka możliwość, zabierajmy własne torby na zakupy a foliowych używajmy ponownie. Zawsze warto też zastanowić się dwa razy nim się coś wyrzuci.Warto pamiętać że odpowiedzialność  za naszą planetę ponoszą nie tylko producenci opakowań foliowych, aległównie my – konsumenci.