Zdrowie
Jakimi chorobami zajmuje się neurolog dziecięcy

Jakimi chorobami zajmuje się neurolog dziecięcy

Ze względu na mnogość otrzymywanych z różnorakich źródeł komunikatów nasze układy nerwowe są coraz mocniej  skazane na uszkodzenia. Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, gdzie część informacji w rzeczywistości jest zbędna. Do tego dochodzą inne czynniki, które sprawiają, że niestety coraz częściej spotykanym zjawiskiem są różnego rodzaju problemy na tle nerwowe(ym). Również wśród dzieci. Dzieci coraz częściej dotknięte zostają chorobami neurologicznymi. By skutecznie je wykrywać niezbędny jest neurolog dziecięcy w Poznaniu. Problemem jest stosunkowo mała liczba lekarzy tym się zajmujących. Gdzie można udać się do neurologa dziecięcego? Poznań, Warszawa, Gdańsk, Kraków – generalnie większe miasta.

Jakie schorzenia leczy neurolog dziecięcy?

Misją neurologa dziecięcego jest wykrycie i zareagowanie we właściwy sposób na wszelkiego typu neurologiczne nieprawidłowości pojawiające się u naszych dzieci. odkrycie schorzenia w młodym wieku zwiększają szans(ę) na prawidłowy(e) dojrzewanie młodego człowieka. Sąnadzieję(ą) na pełne zaleczenie schorzenia.

Schorzeń, które wchodzą w skład grupy specjalizacji neurologa dziecięcego jest ogrom. Jest to m.in. nadpobudliwość, epilepsje, wszelkiego typu zaburzenia – aparatu mowy, bezsenność. Również, gdy dziecko przejawia problemy w środowisku szkolnym, powinien zbadał(ć) go neurolog. Poza leczenia(em) i profilaktyki(ą) przypadłości często spotykanych, neurolog dziecięcy ma pod swoją opieką dzieci(ćmi) po uszkodzeniach mechanicznych, wypadkach, z wadami poporodowymi – od tych najpoważniejszych do tych w mniejszym stopniu oddziałujących na codzienne życie. 

Najczęściej występujące choroby neurologiczne u dzieci

Jednymi z najczęściej diagnozowanych schorzeń na tle nerwowym u dzieci zalicza się przede wszystkim nadpobudliwość i padaczki. Czym się cechują i jak im przeciwdziałać?

Nadpobudliwość psychoruchowa z zaburzeniami uwagi określa się powszechnie znanym akronimem ADHD. Zaburzenie ta(o) jest kłopotliwa zarówno dla dziecka, jak i środowiska. Zwykle, przez nie zdających sobie sprawy rówieśników czy pedagogów, nazywane jest mianem źle wychowane. Do symptomów nadaktywności zaliczyć można m.in. problemy ze snem, nerwowość, nieuwagę, łatwość ulegania wypadkom i urazom czy nadmierną gadatliwość. Jeśli występują objawy(ów), powinno udać się z pociechą na wizytę do psychiatry lub neurologa dziecięcego. Kluczowa jest też ścisła kooperacja lekarza z rodzicami i środowiskiem szkolnym. W skrajnych sytuacjach należy przemyśleć indywidualny tok nauczania dla dziecka. Właściwe podejście do problemu pozwala na złagodzenie objawów i widoczną poprawę.

Kolejnym stosunkowo często występującym u dzieci schorzeniem o podłożu neurologicznej(ym) są ataki padaczki. Ataki epilepsji u osób w młodym wieku mogą mieć różne przyczyny. W celu wykrycia jednostki chorobowej doktor podejmuje rozmowę z opiekunami a także zaleca szereg odpowiednich badań kontrolnych. Po zdiagnozowaniu schorzenia, neurolog dziecięcy zaleca niezbędne, dopasowane do potrzeb małego pacjenta medykamenty. Niezbędne są w takich okolicznościach też cykliczne kontrole i obserwacja dziecka. Dobrze poprowadzona(e) terapia daje duże szanse na złagodzenie objawów i normalne(ą) funkcjonowanie dla malucha.

Jakie dokumenty zabrać do neurologa?

W przypadku zaobserwowania zaburzeń neurologicznych u dziecka, rodzic powinien niezwłocznie umówić wizytę u neurologa dziecięcego. Niezbędne jest zabranie z sobą na taką(e) wizytę całej historii choroby, jak również książeczki zdrowia dziecka. W sytuacji gdy w przeszłości dziecko miał(o) wykonywane badania pod kątem neurologicznym, należy pokazać również wyniki tychże badań.

Jak znaleźć dobrego neurologa dziecięcego?

Przed wizytą nie zaszkodzi poszukać w sieci informacji o lekarzy(ach). Można spotkać tam wiadomości na temat tego gdzie przyjmuję rekomendowany neurolog dziecięcy. Poznań, Wrocław, Katowice i pozostałe miasta wojewódzkie – tutaj należy się spodziewać większej liczby lekarzy, nieco gorzej zapewne jest w mniejszych miastach. W tej sytuacji z pomocną dłonią przychodzi internet.