Inne
Jakie są rodzaje ukulele?

Jakie są rodzaje ukulele?

Jeśli właśnie postanowiłeś zacząć lekcje gry na ukulele to pewnie wpisałeś w wyszukiwarkę: ukulele i wyskoczyło Ci wiele przeróżnych rodzajów. Na ogół spotykane są ukulele sopranowe i tenorowe, ale znajdziemy również kilka innych rodzajów, na przykład koncertowe albo basowe. Jest między nimi więcej różnic niż tylko nazwa, a każdy z nich znajdzie zastosowanie u innych osób, a początkujący muzyk może mieć lekki problem w trakcie kupna idealnego instrumentu.

Ukulele sopranowe czy tenorowe – czym się różnią?

Główna różnica między tymi dwoma rodzajami ukulele to barwa dźwięku. Ukulele sopranowe wydaje dźwięki wysokie i cienkie, tenorowe za to będzie charakteryzowało się dźwiękiem głębokim i mocniejszym.

Druga różnica to gabaryty. Ukulele sopranowe jest najmniejsze i mierzy mniej więcej 53cm. Tenorowe natomiast jest dużo dłuższe bo jego wymiar to aż 66cm. Taki instrument powinien być doskonały dla osób, które już umieją na nim grać lub kiedyś już miały kontakt z grą na gitarze. Sprawdzi się również u osób o grubszych i większych palcach, ponieważ progi rozstawione są dosyć szeroko. Jasne jest, że typowe ukulele zawsze będzie mieć 4 struny. Na rynku możecie zobaczyć ukulele mające 6 strun, ale nie jest to typowe ukulele tylko guitalele.

Końcowa już różnica, która łączy się lekko z wielkością instrumentu to ilość progów. Zważywszy na to, że różne typy ukulele są innego rozmiaru, ukulele sopranowe ma mniejszą ilość progów niż ukulele tenorowe. Zazwyczaj ukulele sopranowe ma 12-15 progów, a większe od 17 do 19. Warto tu także napomknąć o ukulele koncertowym, które jest średnie, dłuższe od sopranowego, krótsze od tenorowego i posiada 15-17 progów.

Szeroki wybór znajdziesz w przyjazne-ukulele.pl – ukulele sopranowe i inne. 

Materiał wykonania ukulele-jaki wybrać?

Ukulele zwykle robione jest z drewna. Można wyróżnić parę najpopularniejszych jego rodzajów, przykładowo mahoń, świerk czy najpopularniejsze na Hawajach drewno koa. Ale drewno nie jest jedynym tworzywem, z jakiego jest robione ukulele. Na rynku znajdziesz także instrumenty z włókna węglowego a także z tworzywa ABS, które jest łączone z drewnem. Do tego istnieją też takie stworzone ze sklejki. Kosztują prawie dwa razy mniej niż takie drewniane.

Materiał, z jakiego jest wykonywane ukulele ma wpływ na jego dźwięk i ton, przykładowo instrument wykonany z włókna węglowego jest głośniejszy i ma specyficzną barwę niż takie wykonane z drewna. Różnica pomiędzy barwą dźwięku ukulele drewnianego a tego ze sklejki jest niewielka.

Kupno ukulele – co trzeba sprawdzić?

Oglądając ukulele powinno się najpierw wybrać jego dobrany dla nas rozmiar. Ukulele sopranowe jest malutkie i zdecydowanie nie nada się dla osoby o wiekszych dłoniach i grubych palcach. Prawdopodobnie może mieć kłopot z chwytami. Będzie za to doskonałe dla dziecka albo niewysokiej osoby o chudych palcach. Na ukulele tenorowym ciężko będzie się grało osobie stawiającej pierwsze kroki w grze, więc jest to jednak wybór dla umiejących już grać ukulelistów, opcjonalnie dla tych z dużymi palcami.

Następną kwestią jest tworzywo,z którego jest zrobione ukulele. Jeżeli instrument będzie kupowany dla dziecka, albo planujemy z nim podróżować, lepszą opcją może być kupienie ukulele z tworzywa sztucznego, gdyż jest odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne czy rysy. Musimy jednak uwzględnić wtedy, że barwa nie będzie tak ciepła i charakterystyczna. Jeśli za to oglądamy ukulele drewniane, a jesteśmy początkujący i nie jesteśmy pewni, czy za kilka tygodni gra na instrumencie nie przestanie nam się podobać – pomyślmy, czy nie warto jednak kupić takie ze sklejki. Jest ono prawie dwukrotnie tańsze, a wydźwięk jest bardzo podobny do takiego z litego drewna.

Ostatnią istotną sprawą jest zweryfikowanie czy instrument jest poprawnie zrobiony. Chodzi tutaj o to, czy wszystkie łączenia są dobrze zrobione, czy gryf jest prosty i czy struny są w odpowiedniej odległości od gryfu. Takie rzeczy mają duży wpływ na komfort grania, a przez to, mogą sprawić, że amator może się zrazić.