Biznes
Jaki powinien być dobry księgowy?

Jaki powinien być dobry księgowy?

Posiadanie wiedzy z dziedziny rachunkowości to nie wszystko aby zostać perfekcyjnym księgowym. Bezspornie są to podstawy i nie mając takich umiejętności nie da się pracować w jako ten specjalista, jednak księgowy, któremu klienci chcą zaufać powinien cechować się szczególnym charakterem. Jakie cechy osobowości może mieć więc idealny księgowy i kto nadaje się żeby pracować w tym zawodzie? 

Na czym polega praca księgowego?

Obowiązki w księgowości będzie się trochę różnić zależnie od miejsca zatrudnienia. Zazwyczaj jednak jednym z obowiązków będzie kontrola nad zestawieniami finansowymi i bieżące prowadzenie pełnej rachunkowości. Księgowy musi także nadzorować księgi finansowe i tworzyć deklaracje podatkowe i współpracować z Urzędem Skarbowym oraz ZUSem.

Coraz częściej biuro rachunkowe zajmuje się obowiązkami kadrowymi, czyli jest to również robienie listy płac i naliczanie wynagrodzeń, zasiłków oraz różnych innych świadczeń dla pracowników oraz zleceniobiorców.

Co powinien umieć potencjalny księgowy?

Oprócz teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu ekonomii i znajomości prawa podatkowego i gospodarczego, kandydat na księgowego powinien fantastycznie czuć się w środowisku pracy. Co to oznacza? Księgowy pracuje przeważnie z ludźmi – ma klientów, bez nich nie ma co robić w pracy. Z tego powodu księgowa musi cechować się komunikatywnością i otwartością na ludzi. Pracowanie z pieniędzmi jest związane z niesamowitą odpowiedzialnością a to zazwyczaj jest przyczyną stresu. Dlatego też pracownik biura rachunkowego musi rewelacyjnie sobie radzić z nerwami i bez problemu pracować pod presją. Praca w biurze rachunkowym oznacza cały szereg terminów, których księgowy musi dotrzymywać, a to sprawia, że księgowy musi efektywnie organizować swoje obowiązki i być terminowym.

Jak zachowuje się dobry księgowy w biurze?

Klienci w księgowym widzą nie tylko specjalistę od pieniędzy ale także doradcę. Profesjonalny księgowy kładzie nacisk na bezwzględną rzetelność i jest bezustannie wiarygodny w rozmowie ze swoimi kontrahentami. Zawsze ich słucha oraz pomaga w podjęciu odpowiedniej decyzji. Pracownik biura rachunkowego bezwzględnie stawia na nieprzeciętną drobiazgowość, dotrzymuje sekretów. No i zdecydowanie za każdym razem udziela pomocy podczas rozwiązywania problemów księgowych oraz podatkowych.

Idealny księgowy musi indywidualnie podchodzić do każdego kontrahenta i bazować na szczerych kontaktach z nim. Zaufanie tak samo z jednej jak i z drugiej strony jest bardzo istotne w pracy w księgowości. Mało tego, dalekowzroczne postrzeganie finansów przedsiębiorstwa będzie następnym doskonałym atrybutem księgowego.

Wyszukanie biura rachunkowego, które spełnia te wszystkie wymagania może nie być łatwą sprawą. Jakby co to znajdziesz właśnie takie w Gdyni, a jest nim https://pmksiegowosc.pl/. 

Jak widać żeby pracować jako księgowy nie jest wystarczające skończenie studiów ekonomicznych. Na to czy zostaniesz zaufanym specjalistą składa się dużo przeróżnych czynników. Możesz zostać księgowym nie będąc komunikatywnym czy też otwartym, ale będziesz w takim przypadku jedynie następnym księgowym, a nie TYM, dobrym księgowym, o którego proszą spółki

Jeżeli szukasz biura rachunkowego, które ma w swoich szeregach księgowych, którzy mogą zaproponować Ci najlepszą obsługę – poszukaj w Gdyni. 

Tags :