Edukacja
Jak wygląda nauka angielskiego u przedszkolaków?

Jak wygląda nauka angielskiego u przedszkolaków?

Jakie są metody nauki języka angielskiego w przedszkolu?

Zobaczyć można sporo sposobów nauki i całkowicie inne zostaną użyte w szkołach językowych dla dorosłych i młodzieży, a inne dla przedszkolaków. U przedszkolaków przeważnie wykorzystywane są:

  • nauka multisensoryczna,
  • metoda reagowania całym ciałem,
  • nauka metodą komunikacyjną,
  • metoda audiolingwalna,
  • metoda bezpośrednia,
  • metoda immersji.

Przykładowo nauka sensoryczna polega na przeprowadzaniu gier oraz zabaw w języku angielskim, co za tym idzie jest idealna tak samo dla przedszkolaków, jak i trochę starszych dzieci. Nauka za pomocą metody reagowania całym ciałem również jest często spotykana w przedszkolach, ponieważ związana jest z reakcją motoryczną dziecka. Metodę komunikacyjną zazwyczaj zobaczymy przy średnio zaawansowanych uczniach i zakłada ona, że od początku dzieci posługują się językiem obcym.

Czym jest immersja i kiedy jest stosowana?

Jednym z najczęściej używanych sposobów na naukę języka w przedszkolach angielskich jest immersja. Jest ona tak popularna i posiada wielu swoich fanów, gdyż uczy przedszkolaków języka angielskiego, bez przekładania tego na język ojczysty. W konsekwencji pociechy uczą się go intuicyjnie, tak jak dzieje się to z językiem ojczystym. Tym sposobem angielskiego najczęściej uczy się w językowych przedszkolach niepublicznych, gdzie pracują osoby mówiące biegle po angielsku. Dzieci używają języka angielskiego w codziennych sytuacjach – w trakcie zabaw, posiłków czy też spacerów. Daje to wspaniałe efekty i powoduje, że maluchy nie stresują się przy używania go i nie zastanawiają się nad czasem lub słówkiem, którego użyli, jak to ma miejsce u dzieci starszych. 

Co daje nauka języka angielskiego w przedszkolu?

Dzieci im są młodsze, tym szybciej i prościej uczą się języka. Przy większych dzieciach trudniej jest wykorzystać część z wymienionych sposobów, chociażby niezmiernie docenianą immersję. Dzieci w wieku przedszkolnym niesamowicie szybko uczą się nowych słówek i prostych zwrotów. Rewelacyjnie także sprawdza się u nich nauka poprzez zabawę, co niekoniecznie będzie odpowiednim wyborem przy uczniach w wieku szkolnym. Warto jednak mieć na uwadze kilka podstawowych zasad nauki przedszkolaków. To co najważniejsze, to dzieci w przedszkolu mają krótki czas koncentracji i nie można planować kilku godzin lekcji od razu. Dobrze czują się naśladując innych, co za tym idzie świetnie zdadzą egzamin zabawy w teatrzyk. A na koniec – dzieci takie błyskawicznie uczą się przez doświadczenia stymulujące zmysły. Z tego powodu najlepiej jest poprowadzić naukę metodami naturalnymi, w których nie muszą siedzieć w ławce, ale bawić się i uczyć się rymowanek, albo śpiewać piosenki. 
Bardzo istotne jest wybranie idealnego przedszkola angielskiego, gdzie nauczyciele będą umieli uczyć takie maluchy. Świetnie sprawdzi się więc przedszkole niepubliczne w Łomiankach.