Jak wybrać idealny dom opieki dla seniora?

Czasem w naszym życiu przychodzi chwila, kiedy jesteśmy zmuszeni poszukać opieki dla seniora. Nie ważne czym jest to spowodowane, zależy nam na znalezieniu odpowiedniego miejsca, gdzie profesjonaliści wezmą pod swoje skrzydła naszego bliskiego. O czym pomyśleć przy wyborze domu opieki? 

Różnice między domem pomocy społecznej i zakładem opiekuńczo-leczniczym

Państwowe domy opieki możemy podzielić na takie dla osób dostatecznie zdrowych i dla tych, u których konieczna jest stała opieka lekarska. W domach pomocy społecznej nie ma większego problemu z dostaniem pokoju, zapłacić za nie musi w całości pensjonariusz i oferują podstawową formę opieki, zalicza się do tego miejsce zamieszkania, wyżywienie, ubrania oraz pomoc w pielęgnacji.

Zdecydowanie trudniej jest otrzymać pokój w zakładach opiekuńczo-leczniczych, gdzie udają się seniorzy z problemami ze zdrowiem. Poza podstawową opieką wymagają oni również opieki lekarzy i pielęgniarek. Opłacenie tych placówek leży po stronie NFZ.

Jak wygląda pobyt w prywatnym domu opieki dla seniora?

Wybrane prywatne domy opieki bywają częściowo opłacane przez NFZ, jednak najczęściej jest to koszt od 2 do nawet 7 tys. zł co miesiąc.

Przeważnie w prywatnych domach opieki trzeba dodatkowo płacić przykładowo za leki, pieluchomajtki, bandaże, rękawice.

Jakie są więc ułatwienia w prywatnych domach opieki, które powodują, że nie zważając na wysoką cenę wciąż są nierzadkim wyborem?

Przede wszystkim dostęp do lekarzy specjalistów jest dużo łatwiejszy, zwykle ze względu na fakt, że nie trzeba ograniczać się do konsultacji na NFZ. W wielu domach opieki znajduje się rehabilitant, który oferuje dostosowane do pacjentów zajęcia. Tak, są one dodatkowo płatne, ale tak samo jak w przypadku lekarza – możliwe są na już, a nie za 2-3 miesiące.

Dodatkowo do takiego domu opieki dla seniora dostaniemy miejsce od razu, nie ma potrzeby uzupełniania dużej ilości dokumentów, jak w przypadku publicznych domów pomocy społecznej.

No i wiele domów seniora ma dużo dodatkowych możliwości, przykładowo jest to indywidualna dieta, imprezy integracyjne, zajęcia dodatkowe, które rozwijają zainteresowania. Często warunki są atrakcyjniejsze niż w DPS a i koszt najtańszych prywatnych domów opieki nie jest dużo droższy niż tych publicznych.

Na co zwrócić uwagę wybierając dom opieki dla seniora?

Najważniejsze jest wybranie takiej placówki, która położony jest w ciekawej lokalizacji. Należy zwrócić uwagę na domy Sanus – dom opieki, znajdujący się w Radlinie, tj. w pobliżu takich miejscowości jak Żory, Rybnik, Wodzisław Śląski czy Jastrzębie Zdrój. Z pewnością zaoferują Ci odpowiednią opiekę. 

Jeżeli tylko masz możliwość to odwiedź najpierw placówkę i rozejrzyj się co oferuje. Najważniejsze jest sprawdzenie umiejętności ludzi zajmujących się naszym bliskim – to oni będą każdego dnia spędzać z nim czas i pomagać mu. Druga istotna rzecz to dowiedzenie się jak wygląda standardowy dzień w domu opieki – czy jest moment na aktywność fizyczną, zajęcia z rozwijania hobby czy ośrodek inicjuje jakieś wydarzenia. Zapytaj się jak często można odwiedzać bliskiego i jak wygląda kwestia podawania posiłków.

Im więcej się dowiesz na tym etapie, tym spokojniejsi możecie być kiedy zostawicie tam swojego bliskiego. Przecież to nie będzie kilkudniowy pobyt w sanatorium, tylko przeprowadzka, więc ważne aby dla wszystkich było to wygodne.