Hobby
Jak nauczyć się szyć i skąd czerpać informacje?

Jak nauczyć się szyć i skąd czerpać informacje?

Kilkadziesiąt lat temu wszyscy szyli, prawie w każdym domu była maszyna do szycia i bardzo możliwe, że każda babcia zwężała spodnie lub skracała ich nogawki. Po kilkunastu latach przyszedł moment, w którym to rzeczy w sklepach nie były drogie i młodzi ludzie zdecydowanie mniej chętnie sięgali nawet po igłę i nić. Zaczęto pozbywać się dziurawych skarpetek i bluzek zamiast je naprawić. W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej mówi się o przemyślanym kupowaniu, o zwracaniu uwagi na składy ubrań i gdy własnoręcznie wykonane przedmioty są bardzo modne, o wiele więcej osób uczy się szyć. Metod na naukę szycia jest wiele i wcale nie trzeba zaopatrywać się w przepiękne tkaniny z hurtowni, aby ją rozpocząć.

Co jest potrzebne na początku nauki szycia?

Aby zacząć uczyć się szycia na maszynie, obowiązkowe jest bycie w posiadaniu maszyny do szycia. Jeżeli nie wiecie, czy jest to zajęcie dla Was i czy z pewnością to polubicie to nie trzeba nabywać nowego sprzętu. Na sam początek wystarczająca będzie wzięta ze strychu nieużywana maszyna lub znaleziona za niewielkie pieniądze na aukcji internetowej. Nie potrzebujecie też nowych materiałów. Na pewno posiadacie na dnie szafy stare rzeczy, których już nie nosicie – bardzo dobrze sprawdzą siębędą doskonałena pierwsze próby. Powinniście za to kupić dobrej jakości nici. Najgorsze co może się wydarzyć na początku nauki szycia, jest zrywająca się nić. Wiele pasmanterii online ma w swojej ofercie porządne nici.

Gdzie uczyć się szyć?

Jeśli jesteście z większego miasta to warto rozejrzeć się za stacjonarną nauką szycia. Znajdziecie też dużo szkoleń online. Jeżeli jednak nie chcecie wydawać pieniędzy, to ciekawym rozwiązaniem są darmowe treści internetowe. Znajdziecie sporo filmików na youtubie dla osób zaczynających szyć. Niesamowicie duża ilość wskazówek znajduje się też na blogach o szyciu. Nie bierzcie na siebie więcej niż rzeczywiście umiecie. Niezwykle szybko możecie rozmyślić się jeżeli zdecydujecie się szyć za trudne projekty. Na samym początku bardzo dobrze opanujcie fundamentalne umiejętności, takie jak szycie prostego ściegu. Nie dodawajcie dodatków krawieckich jak między innymi guziki i suwaki. Z pewnością będzie na to czas. Zacznijcie od uszycia zwykłej ścierki oraz dekoracyjnej poszewki.

Skąd brać materiały do szycia?

Jeżeli właśnie zaczynacie to najlepiej wziąć stare ubrania z szafy. Jeśli nie posiadacie starych i niepotrzebnych koszulek albo poszewek na poduszki to poproście rodziców o stare powłoki. Do ćwiczenia prostego szycia nie potrzebujecie ślicznej tkaniny. Jak już będziecie umieć szyć proste rzeczy i będziecie chcieli stworzyć coś ambitniejszego to najlepiej jest przejść się do sklepu z materiałami, spojrzeć na sklepy internetowe, które zajmują się sprzedażą tkanin. Szyjąc na własne potrzeby nie ma sensu zaopatrywać się w ogromne ilości materiałów w hurtowniach pasmanteryjnych. Najpierw zobaczcie też jaki materiał kupujecie. Bawełna bawełnie nie jest równa. W sklepach możecie znaleźć rozciągającą się dzianinę oraz zdecydowanie sztywniejszą tkaninę. Powinniście przeanalizować czego potrzebujecie i taki materiał wziąć.

Podsumowując – jeżeli dopiero rozpoczynacie naukę szycia to nie musicie inwestować grubych pieniędzy na materiały i akcesoria do szycia. Jeżeli macie możliwość to pożyczcie od kogoś maszynę, na której sprawdzicie, czy szycie jest czymś dla Was. Na samym początku nie jest Wam potrzebnych kilkunastu różnych ściegów, ale wystarczy podstawowy prosty. Najważniejsze jest tylko, żeby maszyna była sprawna. Nie potrzebujecie też dużej ilości specjalnych materiałów. Rozpocznijcie z rzeczami, które posiadacie i dopiero później dokupujcie to, co będzie Wam niezbędne. Szycie to niezwykle pożyteczna zdolność i bardzo fajne hobby, ale wiedzcie, że nie każdy musi zajmować się szyciem.