Edukacja
Jak dbać o podręczniki i zeszyty szkolne?

Jak dbać o podręczniki i zeszyty szkolne?

Co roku na początku jesieni rodzice dzieci w wieku szkolnym muszą zmierzyć się często z niemałym wydatkiem- zakupem podręczników szkolnych. Część osób decyduje się na podręczniki zupełnie nowe z księgarń, a niektórzy kupują używane od starszych uczniów. Warto dbać o ich dobry wygląd chociażby ze względów czysto ekonomicznych- takie książki można odsprzedać. Bez względu na miejsce, gdzie podręczniki zostaną zakupione, trzeba nauczyć dzieci aby o nie dbały. Często w czerwcu podręczniki są bardzo zniszczone- pogniecione okładki, podarte kartki, powyrywane strony, plamy po herbacie. Wszystko to sprawia, że takie podręczniki nadają się tylko do wyrzucenia i nie ma możliwości ich sprzedaży. Ten problem dotyczy nie tylko podręczników. Problemem są również zeszyty. Ale czy po zakończeniu roku warto trzymać stare zeszyty? Oczywiście, że tak! Zwłaszcza że, na zakończenie szkoły podstawowej, czy liceum są egzaminy, do których warto przygotowywać się z dawnych notatek. Aby tak było, trzeba o nie odpowiednio zadbać.

Źródło: Sklep z okładkami na książki i zeszyty

Jak trzeba przechowywać książki i zeszyty?

Dbałość o książki warto zaszczepić już od maleńkości. Warto przypilnować, aby dzieci już od małego potrafiły odpowiednio obchodzić się z książkami. Umożliwi to w późniejszym czasie zadbać o podręczniki szkolne, które są często używane i szybciej się niszczą niż książka, którą czyta się tylko raz i później odkłada na półkę. Odpowiednią troskę czy to o książki, czy o podręczniki należy rozpocząć już na etapie przechowywania. Przede wszystkim książki nie lubią wilgoci. Dlatego kuchnia, czy łazienka są nieodpowiednimi pomieszczeniami do trzymania tego typu rzeczy. Oczywiście należy także koniecznie unikać polania. Nie dość, że może to zniszczyć tekst, dodatkowo takie kartki mocno się marszczą. Po użyciu książki, trzeba odłożyć ją na półkę i postawić w pionie, zapobiegnie to zagnieceniom i darciu okładki. 

Jak dbać o książki i zeszyty w drodze do szkoły?

Zdecydowanie dużo uszkodzeń powstaje w momencie transportu książek. Zazwyczaj w plecaku szkolnym mocno się niszczą, ponieważ uczniowie układają je tam niedbale. Poza tym takie książki, czy zeszyty mają często styczność z drugim śniadaniem, co bardzo im szkodzi. Czasami podczas wyjmowania z plecaka okładka się podrze, albo pomiędzy kartki wpadnie jakiś przedmiot, który może poniszczyć kartki. Warto książki i zeszyty przenosić w plecaku w oddzielnej przegrodzie niż jedzenie, buty, czy napoje. Unikniemy w ten sposób choć części uszkodzeń. 

Jak zabezpieczyć książki i zeszyty przed zniszczeniem?

Oczywiście podstawą na co dzień w dbaniu o książki szkolne i zeszyty jest właściwe ich przechowywanie zarówno w domu, jak i w transporcie. Nie znaczy to jednak, że nie można dodatkowo o nie zadbać. Książki, zwłaszcza te, które dzieci każdego dnia przynoszą do szkoły można dodatkowo obłożyć specjalnie do tego służącą okładką. Obwoluty na książki ochronią je przed kurzem, tłuszczem, szkodliwym działaniem światła słonecznego. Jeżeli zechcemy zakupić foliowe okładki na podręczniki, zmniejszy to negatywnie działanie wilgoci na delikatne kartki.  W sklepach z artykułami szkolnymi jest duży wybór okładek: foliowe, papierowe, kolorowe, gładkie, przezroczyste. Można zdecydować się także na pewien wzór okładek i kupić od razu pełen zestaw. Oczywiście okładki trzeba właściwie dobrać do rozmiaru książki. Nie wszystkie podręczniki są tradycyjnych rozmiarów, czasami trzeba iść do sklepu z kompletem książek, aby sprzedawca mógł dopasować właściwe. Na rynku dostępne są również okładki samoprzylepne. Jest to permanentny sposób naochronę książek. Takiej okładki nie da się już usunąć bez zniszczenia książki. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na ten typ zabezpieczenia, są one szczególnie polecane szczególnie dla podręczników z miękką okładką, i tych z nietypowymi wymiarami. Można zakupić taką obwolutę i samodzielnie zabezpieczyć książki, nie trzeba specjalnie wybierać się do sklepu aby dobrać odpowiedni rozmiar. Jeśli chodzi o zeszyty, zwłaszcza te, w których są istotne notatki, także warto je zabezpieczyć. Często okładki na zeszyty są klasycznych rozmiarów, i wystarczy poinformować sprzedawcę jaki zeszyt chcemy obłożyć. Oczywiście nie wszystkie podręczniki dzieci noszą do szkoły. Te, które często trzymane są w domu nie ma potrzeby wyposażać w okładkę. Wystarczy jedynie staranne ich przechowywanie w odpowiednim miejscu w domu.

Czy w książkach powinno się robić notatki?

Zdarza się, że w czasie zajęć trzeba w książce zaznaczyć najważniejsze fragmenty tekstu. Jeżeli po zakończeniu roku szkolnego planujemy sprzedaż takiej książki, nie warto to robić długopisem czy zakreślaczem. Dobrze jest do tego użyć ołówka, który później można z łatwością wymazać. Oczywiście, nie dotyczy to książek z zadaniami. Takie książki są zazwyczaj jednorazowe. Nawet jeżeli uczeń robi zadania delikatnym ołówkiem, często na papierze widoczny jest, który uniemożliwia sprzedaż. Natomiast jeśli chodzi o książki czy lektury szkolne, można dbać o pisanie w nich tylko ołówkiem, który później można łatwo wymazać. Zadbany podręcznik ma zdecydowanie większą wartość, niż jego zniszczony odpowiednik, dlatego chociaż ze względów ekonomicznych można troszczyć się o jego odpowiedni stan. Oczywiście nawet najdokładniejsze zabezpieczenia oraz obwoluty nie pomogą, jeśli dbałości o książki i zeszyty.