Edukacja
Gdzie znaleźć ukulele- stacjonarnie czy przez internet- za i minusy

Gdzie znaleźć ukulele- stacjonarnie czy przez internet- za i minusy

Mając na myśli ukulele w wielu przypadkach dużo ludzi widzi po prostu miniaturową gitarę. Czym właściwie jest ukulele? Ściślej mówiąc ukulele klasyfikuje się do grupy instrumentów szarpanych. Wynika to z tego, że swoim wyglądem przypomina gitarę, ale trochę się od niej różni. Instrument ten wywodzi się z wysp hawajskich. Ukulele zazwyczaj używa się jako instrument akompaniujący, ale można grać na nim również samodzielnie. Ostatnio ukulele znacznie zyskało na popularności, sklepy muzyczne posiadają w swojej ofercie coraz więcej tych instrumentów. Czy ukulele dostępne jest jedynie stacjonarnie? A może warto skorzystać z asortymentu sklepów prowadzących sprzedaż internetową? 

Źródło: https://blog.przyjazne-ukulele.pl/ – blog o ukulele

Jaka jest historia ukulele?

Ukulele pochodzi z wysp hawajskich, posiada delikatną konstrukcję, i przyjemne dla ucha brzmienie. Jego historia sięga końca XIX wieku. Pierwsze instrumenty zostały stworzone przez imigrantów z Portugalii, którzy w tamtych czasach pojawili się na Hawajach. Na ukulele grała tamtejsza rodzina królewska, i wtedy instrument ten stawał się znacznie bardziej popularny. Wówczas stało się ono częścią hawajskiej, wesołej kultury. Na początku 20 wieku było kojarzone głównie z muzyką jazzową, a w kolejnych latach jego sława stopniowo malała. Wtedy też, wykształciła się forma ukulele, jaką znamy do dziś. Uznaje się, że nazwa ukulele oznacza skaczącą pchłę, co z kolei ilustruje dźwięki jakie wydaje ten instrument. 

Jak wybrać właściwe ukulele??

Najważniejsze, na co należy zwrócić uwagę wybierając odpowiedni instrument dla siebie jest jego wielkość. Warto dopasować go wzrostu osoby grającej, co zdecydowanie usprawni naukę, a także wpłynie na komfort gry. Warto pamiętać, że rozmiar nie oznacza tylko jego wielkości, ale również chodzi o brzmienie instrumentu. Na rynku dostępny jest rozmiar sopranowy, koncertowy, oraz tenorowy. Małe instrumenty są znacznie głośniejsze od tych dużych oraz jego brzmienie jest krótkie. Najgłośniejsze ukulele to tenorowe, także jego brzmienie jest najdłuższe. Zdecydowanie większe ukulele przez swój rozmiar jest mało poręczne, a jednocześnie znacznie droższe. Dlatego rozmiarem, który jest polecany szczególnie dla amatorów jest sopran. Jest to dobry wybór również dla dzieci, osób niskich, a także dla osób, których ręce są drobnej budowy. Można powiedzieć, że ukulele sopranowe jest najbardziej uniwersalne. Oczywiście po opanowaniu gry na mniejszym rozmiarze, warto zmienić na większy i stopniowo się z nim oswajać.  Poszukując swojego pierwszego instrumentu równie istotnym parametrem jest jego cena, gdyż nie ma pewności, czy jest to instrument dla nas. 

Z czego zrobione jest ukulele?

Z czego zrobione jest ukulele? W sklepach znaleźć można instrumenty zrobione z wielu różnych materiałów. Najpopularniejsze, a także najprzystępniejsze przystępne cenowo są te ze sklejki oraz tworzyw sztucznych. Za instrument z litego drewna musielibyśmy zapłacić cenę dwukrotnie większą. Oczywiście to jak wykonane jest ukulele ma wpływ na jego dźwięk- jest on zdecydowanie lepszy w przypadku drewnianego pudła rezonansowego. Mimo wszystko amator na pewno nie znajdzie różnicy, dlatego na początku nie opłaca się wydawać zbyt dużo. Następnym ważnym aspektem przy wyborze idealnego instrumentu jest jego kształt. Te najpowszechniejsze są w kształcie ósemki, aczkolwiek występują także w kształcie ananasa.

Gdzie można kupić ukulele?

Wybierając odpowiedni ukulele warto wziąć pod uwagę szereg różnych czynników. Gdy już zdecydujemy jakiego dokładnie ukulele szukamy, należy zastanowić się nad wyborem dobrego sklepu. Lepiej kupić ukulele stacjonarnie, czy przez online? Odpowiedź na to pytanie na pewno nie jest jednoznaczna. Obydwie opcje posiadają plusy i minusy.

W sklepie internetowym asortyment jest na pewno większy, i dostępność instrumentów jest łatwiejsza. Warto pamiętać, że nie mając doświadczenia z tym instrumentem musimy zdać się tylko na siebie, bez rady ze strony fachowca. Nie można zapominać, że nie mamy możliwości dociekliwego obejrzenia ukuleli czy wysłuchania jego dźwięku, a jest to ważna opcja.  Z drugiej strony sklepy online kuszą znacznie niższymi cenami niż w sklepach stacjonarnych, poza tym nie we wszystkich miastach znajduje się sklep z instrumentami.

Jeżeli jesteśmy początkujący, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze wsparcia fachowca stacjonarnie. Jeżeli model jaki nas interesuje nie jest dostępny, można go oczywiście zakupić online. W przypadku bardziej zaawansowanych muzyków, którzy mają pojęcie o tych instrumentach sytuacja wydaje się prostsza, ponieważ mogą od razu zamówić ukulele online.