Prawo
Czynności notarialne, w których niezbędna jest pomoc notariusza

Czynności notarialne, w których niezbędna jest pomoc notariusza

Wielu z nas prędzej czy później znajdzie się w sytuacji, gdy konieczne stanie się pójście do notariusza. Wykaz świadczeń notarialnych jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Wedle zasad prawnych notariusz to zawód zaufania publicznego, w niektórych momentach tytułuje się go także urzędnikiem państwowym jak i funkcjonariuszem publicznym. Można zauważyć, jak to szczególnie istotna rola, wobec tego osoba mieszcząca się na tym miejscu miała obowiązek przejść szereg zadań przygotowujących do profesji. 

Notariusz z  Legionowa – czym się zajmuje?

Notariusz to profesja, która desygnowana jest w sytuacji, gdy adwersarze chcą przyznać jakiemuś precedensowi formę prawną – notarialną. Jest to postać zobowiązana do doglądania prawidłowego ciągu spraw klienta oraz zabezpieczeniem jego praw. Notariusz to prawnik, który jest uprawniony do tworzenia tak zwanych aktów notarialnych, do których według polskiego prawa potrzebna jest pomoc notariusza. Dodatkowo notariusz jest zobowiązany do udzielenia klientowi wszelkich sugestii koniecznych do ukończenia formalności.

Oprócz obowiązków, notariusz posiada także praktyki, które musi respektować. Dla przykładu nie ma prawa dokonywać czynności notarialne, które dotyczą jego rodziny – małżonka, krewnych, osób przysposobionych.

Sprzedaż nieruchomości – niezbędna będzie pomoc notariusza

W momencie, gdy zastanawiasz się nad nabyciem nieruchomości, budynku czy mieszkania – konieczna będzie pomoc notariusza. W kwestii umów sprzedaży związanych z działkami notariusz ma powinność sporządzić akt notarialny, który zbywający się i nabywca powinni podsygnować. W wypadku oczekiwania na zdanie działki jest też wariant podpisania umowy przedwstępnej. W momencie, kiedy zbywający się nie będzie spełniał zobowiązań z umowy, kupujący ma prawo dochodzić swych praw na drodze sądowej.

Testament – pomoc notariusza będzie niezbędna

Według prawa testament niepotwierdzony przez notariusza jest w równym stopniu ważny, co ten poręczony. Niemniej jednak czy jest on wiarygodny? Gdy chcemy mieć pewność, że nasza wola zostanie spisana trwale i bezspornie, należy skorzystać z usług notarialnych. Notariusz przygotuje twierdzenie notarialne, które automatycznie nabierze mocy prawnej.

Umowa najmu u notariusza

Istnieje wiele sytuacji, gdy nie myślimy o tym, by stworzyć umowę najmu sygnowaną przez notariusza. Jest to spory błąd, który może rzutować niedobrymi konsekwencjami w sytuacji problemów z najemcą lub posiadaczem lokalu. Kiedy wynajmujemy jakiejś osobie mieszkanie, umowa notarialna może stać się ratunkiem, gdy nie mamy do końca ufności do lokatorów. W momencie dociekania roszczeń posiadamy mocną podkładkę i jesteśmy chronieni przez prawo. Ceny takich umów są o wiele niższe, niż w przypadku tworzenia standardowego aktu notarialnego.

Źródło informacji: notariusz-legionowo.com.pl