Bez kategorii
Czym różni się kancelaria prawna od kancelarii adwokackiej?

Czym różni się kancelaria prawna od kancelarii adwokackiej?

Dla większości obywateli prawnik to prawnik i raczej nie zastanawiamy się nad tym czym poszczególni absolwenci prawa się różnią. A tak naprawdę prawnicy mają bardzo szeroki zakres swoich usług. Można między innymi postawić pytanie czym różni się kancelaria adwokacka od kancelarii prawnej.

Poszukujesz kancelarii? Sprawdź: 
kancelaria prawna warszawa

Jaka to różnica?

Warto wskazać na zakres tych pojęć, by w ten sposób je rozróżnić. Kancelaria prawna to pojęcie szersze, w ramach którego mieści się każdy absolwent prawa, który prowadzi swoją działalność np. w doradztwie prawnym. Taka osoba nie ma jednak ukończonej aplikacji, która pozwala na to, by stać się zawodowym pełnomocnikiem w sprawach sądowych. Natomiast kancelaria adwokacka to pojęcie o węższym charakterze. W tym zakresie kryje się kancelaria, w której pracują adwokaci. Adwokat to prawnik, który ma zrobioną aplikację adwokacką. Takie osoby mogą stać się pełnomocnikami zawodowymi. Jednocześnie takie osoby to również prawnicy, którzy mają prawo do reprezentowania klientów w sprawach karnych.

Pojęcia kancelarii prawnej i adwokackiej stosowane są często zamiennie, należy jednak podkreślić, że kancelaria adwokacka to pojęcie, które bardziej precyzuje usługi

Szukasz dobrego adwokata? Sprawdź:
kancelaria adwokacka warszawa

A co z radcą prawnym?

Radca prawny – to jeden z najbardziej popularnych zawodów prawniczych. Nadal wiele osób zastanawia się jednak na jakich zadaniach radca prawny się skupia. Zawód ten skupia się na usługach związanych z obsługą klientów w zakresie prawa cywilnego. Ukończona aplikacja radcowska uprawnia do reprezentowania klientów w sądzie. Ta reprezentacja jest jednak ograniczona do spraw cywilnych, prawa pracy, rodzinnych. Radca prawny nie zajmuje się obroną klientów w sprawach karnych.

W związku z tym kancelaria radcy prawnego może zajmować się prowadzeniem różnych spraw, ale sprawy karne są z tego wyłączone. Odnośnie spraw cywilnych można liczyć na dużę doświadczenie radcy prawnego i będzie w stanie taką sprawę poprowadzić dla klienta w profesjonalny sposób.

Każdy kto chce być radcą prawnym musi w pierwszej kolejności skończyć studia prawnicze. Potem dodatkowo przejść trzeba specjalna aplikację i zdać egzamin radcowski. Zdanie egzaminu pozwala na uzyskanie wpisu na listę radców prawnych. Wtedy można zostać profesjonalnym pełnomocnikiem zawodowym przed sądami.

Dobry prawnik? prawnik gdańsk